Yatırım yapmaya başla!

ABD, TSMC’nin Huawei için İşlemci Üretmesinin Önüne Geçme Hazırlığında

ABD yönetiminin Huawei’ye işlemci tedariki sağlayan TSMC’nin önüne engeller koymak istediği belirtiliyor.
ABD, TSMC’nin Huawei için İşlemci Üretmesinin Önüne Geçme Hazırlığında

Huawei ile ABD yönetimi arasındaki ipler geçtiğimiz yıldan bu yana gergin. Trump yönetimi Huawei’nin casusluk faaliyetlerinde bulunduğunu her fırsatta gündeme geliyor. ABD bununla yetinmiyor ve başka ülkelerin de Huawei ile iş birliği yapmamalarını istiyor.

Çinli teknoloji devi uzun zamandır ABD ambargosu altında faaliyetlerini sürdürüyor. Başta Google olmak üzere Qualcomm, ARM gibi pek çok ABD’li şirket Huawei’yi daha önce kara listeye eklemişti. Huawei ise ABD’ye bağımlılığını ortadan kaldırmak adına alternatif planlar üzerinde çalışıyor.

Teknoloji devinin bir süredir Huawei Mobil Servisleri üzerinde çalıştığı biliniyor. Diğer yandan kendi işletim sistemi olan HarmonyOS’u geçtiğimiz yıl tanıtmıştı. Huawei yeni nesil akıllı telefonlarında kendisinin geliştirdiği Kirin işlemcilere yer vermeye başladı. Bu işlemcilerin yongaları ise Tayvan merkezli yarı iletken üreticisi TSMC tarafından üretiliyor. ABD ise bu bağlantıyı kesmek adına yeni bir düzenleme üzerinde çalışıyor.

ABD Gözünü TSMC’ye Dikti

ABD Gözünü TSMC’ye Dikti

Tayvan merkezli TSMC, dünyanın en büyük bağımsız yarı iletken üreticisi olarak biliniyor. Şirket akıllı telefon üreticilerinin büyük bölümüne yonga tedariki sağlıyor. Bu firmalar arasında Huawei de yer alıyor. Çinli teknoloji devi Samsung’dan sonra dünya akıllı telefon pazarında en yüksek paya sahip ve dolayısıyla TSMC’nin en büyük müşterilerinden biri konumunda. ABD’nin üzerinde çalıştığı yeni düzenleme gerçekleşirse TSMC’ye en değerli müşterilerinden birini kaybedebilir.

Reuters’ta yer alan habere göre Amerikan menşeli teknolojiler ile geliştirilen yabancı mallara yönelik yeni bir düzenleme yapılacak. Buna göre Amerikan menşeli yonga ekipmanına sahip olan firmaların, Huawei gibi Çinli şirketler ile çalışması için ABD’den lisans alması istenecek. Çinli üreticilerin pek çoğunun ABD merkezli yonga üreticilerinden ürün aldığı biliniyor. Uzmanlar Çin merkezli şirketlerin ABD ekipmanı olmadan bir yonga üretimi gerçekleştiremediğine dikkat çekiyor.

Üstelik Çinli şirketlerin bu üretimi tek başına üretmesine imkansız gözüyle bakılıyor. Düzenleme hayata geçerse TSMC ile Huawei arasındaki ipler kopabilir. ABD yönetiminin Huawei kontrolünde olan hiçbir işlemcinin olmamasını amaçladığı belirtiliyor. Henüz yasa teklifi olan bu taslak meclisten geçerse TSMC’nin Huawei’ye yonga tedarik etmek için ABD’den lisans alması gerekecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum