Yatırım yapmaya başla!

ABD Ticaret Bakanlığı’ndan Huawei’ye Beklenen Ürün Tedariği Açıklaması Geldi

ABD yaptırımlarına maruz kalan Huawei’ye G20 Zirvesi’nde sevindirici açıklamalar gelmişti. Ancak günden bu yana halen kara listede bulunan şirkete Ticaret Bakanlığı’ndan yeşil ışık yakıldı.
ABD Ticaret Bakanlığı’ndan Huawei’ye Beklenen Ürün Tedariği Açıklaması Geldi

Dünya gündeminin başlıca konuşulan konuları arasında Huawei ile ABD yönetimi arasında yaşanan sürtüşme yer alıyor. ABD ile Çin arasında yaşanan ticari gerilim sonrası Huawei’ye yönelik ard arda kara liste haberleri gelmeye başlamıştı. İlk olarak Google harekete geçti ve Çinli teknoloji devinin Android lisansını askıya aldı. Daha sonra Microsoft, Qualcomm gibi pek çok ABD’li şirketi Huawei ile ilişkilerini dondurma kararı almıştı.

İlerleyen günlerde ise Huawei için süreç olumlu işlemeye başladı. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen G20 Zirvesi’nde Donald Trump’tan gelen açıklamalar Huawei işlerin Huawei lehine gelişeceğini göstermişti. Ancak ABD Başkanı’ndan gelen açıklamalara rağmen Google sessizliğini korumaya devam ediyor.

Buna sebep olarak ise ABD’li resmi merciilerden durumla ilgili resmi bir adım atılmamış olmasıydı. Ancak ABD Ticaret Bakanlığı’ndan gelen son gelişmeler sonrası Huawei’ye dair tüm yaptırımlar ortadan kalkabilir.

Huawei ile İşbirlikleri Yeniden Başlıyor

Huawei ile İşbirlikleri Yeniden Başlıyor

Teknoloji gündeminin başlıca konuşulan konusu olan Huawei ve ABD yaptırımlarında yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Son olarak ABD Ticaret Sekreteri Wilbur Ross, Çinli teknoloji şirketini sevindirecek açıklamalarda bulundu. Ross, ABD’li tedarikçilerin Huawei ile yanide ticaret yapabileceğini ifade etti. Bu açıklama Huawei’ye yönelik ABD yaptırımlarının kalkmasını mümkün hale getiryor.

Bilindiği üzere Başkan Trump, geçtiğmiz günlerde düzenlenen G20 Zirvesi’nden Huawei’ye yönelik ılımlı açıklamalarda bulunmuştu. Son olarak Ticaret Bakanından gelen açıklama Huawei’nin elini güçlendirecektir.

Ancak tedarikçi firmaların Huawei ile ticaret yapabilmesi için özel bir lisans alması gerekiyor. Uzmanlar Huawei’nin kara listede kalmaya devam edeceğini söylüyor. Ayrıca lisans başvurularının kabul edilmemesi de bir başka ihtimal.

Yaptırımların Faturası 30 Milyar Dolar

Yaptırımların Faturası 30 Milyar Dolar

Huawei’ye ABD’nin teknoloji devlerinden gelen peşi sıra yaptırımların şirkete faturası büyük oldu. Huawei CEO’su Ren Zhengfei, yaptırımlardan çok fazla etkilenmediklerini söylese de uzmanlar şirketin 30 milyar dolara yakın gelir kaybı yaşadığını tahmin ediyor. Bununla beraber ABD merkezli teknoloji şirketleri de Huawei gibi bir müşterisini kaybetmiş oluyor.

Huawei’nin en büyük ikinci Android müşterisi olduğunu düşünecek olursak Google’ın bu işten doğrudan etkilenmemesi imkansız. Huawei’nin geçtiğimiz yıl 70 milyar doları bulan satın alma yaptığı biliniyor. Bu miktarın 11 milyar dolarını ABD’li teknoloji şirketleri oluşturuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum