Yatırım yapmaya başla!

ABD ile Teknoloji Savaşı Çinli Firmaları Kendi Çiplerini Geliştirmeye Teşvik Ediyor

ABD-Çin arasındaki savaş, Çin’in kendi yarı iletken endüstrisi için hamlelerini destekliyor. İşte detaylar;
ABD ile Teknoloji Savaşı Çinli Firmaları Kendi Çiplerini Geliştirmeye Teşvik Ediyor

ABD ile Çin arasındaki süregelen ticaret savaşı ve Çinli firmaların Amerikan teknolojisini kullanmasının engelleneceği yönündeki tehditler, Çin’in kendi yarı iletken endüstrisi için hamlelerini destekliyor. Pekin merkezli risk sermayesi şirketi MSA Capital’ın yönetici ortağı Ben Harburg da yorumlarıyla bu duruma işaret etti.

“Burada, ABD çiplerine, işletim sistemlerine bağlı olmayan kendi kaynaklarına dayanan bir çeşit ekosistem kurmak için çok büyük miktarda sermaye ve yetenek ortaya atılacak” ifadeleriyle görüş bildirdi.

Dalian, Çin’de düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan Harburg; “bunun mantığı, bu anın talep yaratmasıdır, daha önce bu Çinli çipler için talep yoktu” dedi.

MSA Capital Çinli Çipler için Talep Var“Sonuçta geçmişte bu tür işleri desteklemek için devlet parası varken anlayış her zaman müracaat edilecek ABD çipleri olduğuydu” sözleriyle eskiye atıfta bulunan Harburg, şu anda bu durumun ABD çiplerine alternatifin bulunmadığı tam bir umutsuzluk anı olduğunu vurguladı. MSA Capital’in çip, çekirdek yapay zeka gibi çekirdek teknolojilere ve ABD çiplerine bağımlı olmayan şirketlere daha fazla yatırım yapmaya başladığının da üzerini çizdi.

İlaveten Çin çiplerini sadece yurt içine değil diğer pazarlara da agresif bir şekilde iteceğinden yerel bir Çinli yarı iletken endüstrisinin Amerikan yonga üreticilerine muhtemelen zarar vereceğini aktardı.

Çin Çipleri Amerikan Yarı İletken Sektörü Zarar Verecek“Apple gibi donanım alanındaki Amerikan şirketleri kendilerini Afrika gibi pazarların çok üzerinde fiyatlandırdılar. Yani eğer Amerikan çipleri oraya giremiyorsa, yerel olarak satılan telefonlara Çin çipleri girecektir.” yorumuyla da benzer uzman öngörülerini hatırlattı.

Ben Harburg, Çinli teknoloji üreticilerinin Çin’deki küçük şehirlerdeki tüketicileri hedeflemeye başlayacağını da belirtti. ABD Başkanı Donald Trump G-20 Zirvesi’nde hükümetin Amerikan şirketlerinin teknoloji devi Huawei’e ürün satışını yasaklama kararını tersine çevireceğini söylese de Huawei sorununun yalnızca müzakerelerin sonunda çözüleceğini de vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum