Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Şubat 2021 Enflasyonu Beklentilere Paralel %0,4 Artış Gösterdi

ABD'de tüketici fiyat endeksi, Şubat 2021'de %0,4 oranında artış gösterirken, çekirdek TÜFE aylık bazda %0,1 yükseldi.
ABD Şubat 2021 Enflasyonu Beklentilere Paralel %0,4 Artış Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD İşgücü İstatistikleri Bürosu tarafından 2021 Şubat ayı tüketici fiyatları endeksi yayımlandı. Buna göre; tüketici fiyatları ocak ayında %0,3 oranında artarken şubat ayında %0,4 oranında yükseldi.

ABD tüketici fiyatları son 12 ayda tüm kalemler endeksinde mevsimsellikten arındırılmış veriye göre %1,7 oranında arttı. Çekirdek enflasyon ise ocak ayında değişim göstermezken, şubat ayında 0,1 yükseldi. Beklentiler %0,2 artması yönündeydi.

ABD’de benzin endeksi şubatta %6,4 artışını sürdürürken, tüm kalemler endeksindeki mevsimsellikten arındırılmış artışın yarısından fazlasını oluşturdu.
ABD Şubat 2021 Enflasyonu
Kaynak: bls.gov

Elektrik ve doğal gaz endekslerinde de artış gözlenirken, enerji endeksi aylık %3,9 yükseldi. Gıda endeksindeki şubat ayı artışı ise %0,2 düzeyinde gerçekleşti. Barınma, dinlenme, tıbbi bakım ve motorlu taşıt sigortası endeksleri de aylık bazda artışını sürdürdü.

Aylık bazda düşüş gösteren kalemler; havayolu ücretleri, ikinci el arabalar ve kamyonlar, giyim endeksleri şeklinde sıralandı. Gıda ve enerji hariç tüm kalemler için endeks, son 12 ayda %1,3 artarken, ocak ayında sona eren 12 aylık %1,4 oranında artıştan daha küçük bir yükselişe işaret etti.

Gıda endeksi son 12 ayda 3,6 oranında artarken, enerji endeksi aynı dönemde %2,4 artış kaydetti.
ABD TÜFE Kalemleri Şubat 2021
Kaynak: bls.gov

Evde yemek endeksi yıllık bazda %3,5 yükselirken, evden uzakta yemek endeksi %3,7 artış gösterdi. Yıllık bazda artan kalemler; akaryakıt (%-0,5), giyim (%-3,6), tıbbi bakım ürünleri (%-2,5) ve ulaşım servisleri (%-4,4) olarak sıralandı.

Yıllık bazda tüketici fiyatları en fazla artış %9,3 ile ikinci el araba ve kamyonlarda görülürken, bir önceki aya göre en fazla artışı %9,9 ile akaryakıtta görüldü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu