Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin Yeni Başkanı Kim Olursa Olsun, Çin ile Olan Gerilim Bitmeyecek

Eski Büyükelçi Gary Locke, uygulanan yanlış adımların Amerikan halkına ve işletmelere zarar verdiğini, bugünkü başkanlık seçiminin ise Çin ile sorunları çözemeyeceğini söyledi.
ABD’nin Yeni Başkanı Kim Olursa Olsun, Çin ile Olan Gerilim Bitmeyecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında geçtiğimiz yıl çok yoğun bir şekilde süren ticaret gerilimi yaşandı. Karşılıklı vergi tarifelerinin artırılmasıyla her iki ülkenin de ekonomisine zarar veren ticaret savaşında 2020’nin Ocak ayında birinci faz aşama anlaşma imzalanarak sulh sağlandı.

Fakat karşılıklı mutabakat ile yapılan ateşkes çok uzun sürmedi. Washington Hükümeti Çin’in Covid-19 salgınını kasıtlı olarak yaydığını söyledi. Hemen ardından Hong Kong için yürürlüğe konuşan ulusal güvenlik yasası tansiyon iyice tırmanmasını sağladı.

İki taraf arasında teknoloji savaşına dönen gerilim hala devam ederken bugün yapılan başkanlık yarışında kazanan kim olursa olsun suların durulmayacağı belirtiliyor.

ABD’nin eski Çin Büyükelçisi Gary Locke, yeni başkanın iki ülke arasındaki gerilimi geçirmeyeceğini söyledi.
ABD-Çin İhracat Verileri
Kaynak: United States Census Bureau

CNBC’ye verdiği röportajda ABD’nin yaklaşımının tüketici ve işletmelere zarar verdiğini ifade eden Locke, son birkaç yıldır ABD’nin haksız ticaret uygulamaları, yaptırımları ve özellikte fikri mülkiyet hırsızlığı ile koronavirüs salgını nedeniyle yönelttiği suçlamaların ilişkileri iyice kötü hale getirdiğini belirtti.

Bu durumun devam etmesi halinde kaybeden tarafın ABD olacağını söyleyen Locke, Demokrat Parti’nin adayı Joe Biden’ın kazanması halinde Çin’in insan hakları, basın özgürlüğü, Hong Kong’un özerkliğini bitiren güvenlik yasası gibi sebeplerle yeniden suçlamaya devam edeceğini aktardı.

Bu nedenle hangi aday başa gelirse gelsin Çin ile var olan gerilimin sona ermeyeceğini düşünüyor. Üstelik Washington Hükümeti’nin uyguladığı politikaların kendi halkına ve işletmelere de zarar verdiğinin altını çizdi.

İki ülkenin ekonomik anlamda ortak birçok çıkarı olduğunu ifade eden eski büyükelçi, temel farklılıkların ele alınmasını ve ilişkilerin ortak faydalar doğrultusunda ilerletilmesi gerektiğini söyledi.

Bu arada Amerika’da sandıklar açılmaya devam ediyor. Sayım işlemi henüz bitmedi. Resmi olmayan sonuçlara göre Joe Biden %50, Donald Trump %48,4 oy aldı. Biden 238, Trump 213 delege çıkarırken, şu anki tablo Biden’ın zaferiyle sonuçlanacak gibi görünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu