Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD, Saldırıların Ardından İran’a Yönelik Yeni Yaptırımlarını Açıkladı

ABD, Cuma günü İran’ın metal ihracatı ve sekiz üst düzey yetkilisine yönelik yeni yaptırımlar açıkladı.
ABD, Saldırıların Ardından İran’a Yönelik Yeni Yaptırımlarını Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin Cuma günü İran’ın metal ihracatı ve sekiz üst düzey yetkilisine yönelik yeni yaptırımlar açıkladı. Yaptırımlar, İran’ın geçen hafta üst düzey generali Kasım Süleymani’yi öldürülmesinin ardından Amerikan üslerine yönelik saldırılarının üzerine geldi.

Zaten Trump da İran saldırısının üzerine yaptığı açıklamada yeni cezalandırıcı ekonomik yaptırımların yolda olduğu haberini vermişti. Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, yeni yaptırımlar için hedef alınan İranlı yetkililerin rejimin istikrarsızlaştırma hedeflerini ilerlettikleri bildirildi.

ABD’den 8 İranlı Yetkiliye Yaptırım

ABD’den 8 İranlı Yetkiliye YaptırımYaptırım uygulanan İranlı yetkililer arasında İran’ın yüksek ulusal güvenlik konseyi sekreteri ve İran silahlı kuvvetleri genel başkan yardımcısının bulunduğu belirtildi. Mnuchin açıklamada; “ABD, üst düzey İranlı yetkilileri Salı günkü balistik füze saldırılarına katılımları ve suç ortaklıkları nedeniyle hedefliyor” dedi. Hazine ayrıca Çin ve Seyşeller merkezli kuruluşların yanında 17 İranlı metal üreticisi ve madencilik şirketini belirlediğini aktardı.

Yaptırımlar, Tahran ve Washington arasında 2018’de başlayan agresif misilleme savaşındaki son hamle oldu. Öte yandan Savunma Bakanı Mark Esper, Süleymani’nin öldürülmeden önce ABD hedeflerine saldırı planladığından emin olduklarını söylerken Pompeo Süleymani’nin bir sonraki Amerikan saldırı planının nerede ya da nereye olduğunu bilmediklerini dile getirmişti.

Yine de Süleymani’nin bir dizi yakın saldırı planladığı yorumunu yineledi. Pompeo, Mnuchin’in yeni yaptırımları açıklamasının ardından Cuma günü Beyaz Saray’daki gazetecilere verdiği demeçte, “Bunlar tamamen tutarlı düşünceler, bu olacaktı ve Amerikan yaşamı risk altındaydı” dedi.

Bu arada Trump, Cuma günü yayınlanan bir röportajda, Süleymani’nin öldürülmeden önce birden çok ABD Büyükelçiliği’ne saldırı planlandığını düşündüğünü iddia etti. Sonra yaptığı bir açıklamada da Trump, İran’ın nükleer silaha sahip olmasına asla izin verilmeyeceğini yineledi.

Mnuchin: Ekonomik Yaptırımlar İşe Yarıyor

Mnuchin: Ekonomik Yaptırımlar İşe YarıyorTahran üzerindeki mevcut yaptırımların etkisiz olduğuna dair endişeleri reddeden Mnuchin; “ekonomik yaptırımlar işe yarıyor” diyerek şöyle konuştu: “Eğer bu yaptırımlarımız olmasaydı, kelimenin tam anlamıyla İran’ın on milyarlarca dolar olurdu. Bunu bölgedeki terörist faaliyetler için kullanıyor olurlardı.”

Kendisi geçen yıl yaptığı bir açıklamada da yaptırımların işe yaradığını savunmuş ve şu sözlerle açıklamada bulunmuştu: “Yaptırımları kullanmamızın nedeni, onların askeri çatışmalar için önemli bir alternatif olmalarıdır. Ve işe yaradığını düşünüyorum. Kuzey Kore, İran ya da başka bir yerde, sorumluluğu çok ciddi şekilde alıyoruz.”

Üst düzey bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi de 30 Aralık’ta gazetecilere verdiği demeçte; “Gelecekte daha fazla yaptırım olacak ve İran’ın ekonomik sorunları ve zorlukları 2020’de birleşecek, zaten bir durgunluk içindeler ve İran’ın daha fazla diplomatik izolasyon altında olduğunu da görüyoruz” demişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu