Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD: Rus Güçleri Derhal Ukrayna’dan Çekilmeli

Ukrayna ile savaşın Putin’in kendi tercihi olduğunu söyleyen ABD Dışişleri Bakanı, çok kötü bir insanlık krizi yaşandığını belirtti.
ABD: Rus Güçleri Derhal Ukrayna’dan Çekilmeli
Yorum

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, video yoluyla yaptığı paylaşımda, Rusya’nın Ukrayna’ya önceden tasarlanmış, sebepsiz ve haksız bir saldırı düzenlediğini belirtti. Uluslararası hukuku ihlal ettiğini, barış ve güvenliğin temel ilkelerini hiçe saydığını ve bir insani kriz yarattığını ifade etti.

Rusya’nın hastaneleri, konutları vurduğunu, otobüsleri, arabaları hatta ambulansları bile bombaladığını söyledi. Harkov’da bir apartmanı vuran roket saldırısına değinen Blinken, “Rusya’nın şiddeti, çatışma bölgelerinde zorlu yolculuklar yapan çocuklar, yaşlılar ve engelliler de dahil olmak üzere yarım milyondan fazla Ukraynalıyı sadece birkaç gün içinde ülkeden sürdü.” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Ukrayna’yı devirme hedefinde başarılı olması halinde, insani krizin daha da kötüleşeceğini dile getirdi.

Kırım olayını hatırlatan Blinken, Rusya’nın işkence, keyfi gözaltına alma, etnik ve dini azınlıklara yönelik zulüm gibi şeyler yaptığını anlattı.

Putin’in bu sebepsiz saldırıyı koşulsuz olarak durdurması ve Rus güçlerini Ukrayna’dan derhal geri çekmesi gerektiğinin altını çizdi. Rusya’nın demokratik olarak seçilmiş bir hükümeti devirme girişiminde faillerin sorumlu tutulması için adımlar atılması gerektiğini aktardı.

Dünyanın geneline yönelik olaylara değinen ve insan hakları vurgusu yapan Blinken, konuşmasını “Ukrayna’daki ve dünyadaki insanlar ayağa kalkmamızı ve birlikte durmamızı istiyorlar. Onları hayal kırıklığına uğratmamalıyız.” sözleriyle bitirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu