Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Mal Ticareti Açığı Ocak’ta Yine Rekor Kırdı

ABD'nin mal ticareti açığı, Ocak'ta bir kez daha rekor kırdı. Aralık ayında ilk kez 100 milyon doların üzerine çıkan rakam Ocak'ta ne oldu? İşte detaylar;
ABD’de Mal Ticareti Açığı Ocak’ta Yine Rekor Kırdı
Yorum

ABD Ticaret Bakanlığı, 2022 yılının ilk ayına ilişkin mal ticareti dengesi, toptan eşya ve perakende stoklarına ilişkin öncü verilerini yayımladı. Rapora göre ABD’de mal ticareti açığı, Ocak’ta yüzde 7,1 artarak 107,6 milyar dolara ulaştı.

Bu, mal ticareti açığı için tüm zamanların en yüksek seviyesi oldu. Beklenti, açığın 99,6 milyar dolara gerilemesi yönündeydi.

Ocak rekoru, önceki ayın revize edilmiş 100,5 milyar dolarlık rekorunun üzerine geldi.
ABD’de Mal Ticareti Açığı Ocak
KAYNAK: U.S. Census Bureau

Öte yandan toptan eşya stokları geçen ay aylık bazda yüzde 0,8 artışla 798,2 milyar dolara, perakende stoklar ise yüzde 1,9 artışla 658,1 milyar dolara ulaştı.

Uluslararası ticaret açığı, Aralık ayındaki 100,5 milyar dolardan 7,2 milyar dolar yükselerek Ocak ayında 107,6 milyar dolara ulaştı.

Ocak ayı mal ihracatı, Aralık ayı ihracatından 2,8 milyar dolar azalışla 154,8 milyar dolar oldu. Ocak ayı mal ithalatı ise Aralık ithalatından 4,4 milyar dolar artarak 262,5 milyar dolar oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu