Yatırım yapmaya başla!

ABD Kendi 5G Stratejisi Olmadan Huawei ve Çin’e Saldırıyor

Çin 5G yarışında güçlü bir başlangıç yaparken uzmanlar ABD’nin liderlik için Çin’i geride bırakmaya çalıştığını ama bunun için bir stratejisi olmadığını söyledi. İşte detaylar;
ABD Kendi 5G Stratejisi Olmadan Huawei ve Çin’e Saldırıyor

ABD ile Çin, yüksek hızlı 5G ağlarını oluşturmak için yarışıyor ve Başkan Trump ABD’nin ikinci sırada yer almasını istemiyor. Geçen haftaki açıklamalarında da bu durumu açıkça belli etti. Zira Donald Trump 5G girişimlerini bu Amerika’nın kazanması gereken bir yarış diyerek duyurdu ve 5G sektörünün Amerikan ekonomisine milyarlarca dolarlık katkı sağlayacağını hatırlattı.

Ancak uzmanlar ABD’nin hala dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanı tedarikçisi olan Huawei’e saldırmanın altında kalan net bir 5G stratejisinin olmadığı yönünde görüş bildirdi. Londra merkezli Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nde kıdemli danışman ve eski bir İngiliz istihbarat yetkilisi olan Nigel Inkster; “sanırım cevap verme şekillerinde oldukça yavaşlar” dedi.

ABD’nin henüz ortaya çıkmaya başlayan 5G ile ilgili devlet tarafından açıkça belirlenmiş bir stratejiden yoksun olduğunu ve mücadeleyi yalnızca Çin, Huawei’den gelen casusluk meselesi olarak şekillendirdiğini söyledi.

ABD Çin 5G Yarışı ABD Stratejisi YokSonuçta Trump, geçen haftaki konuşmasında özel sektörün ABD’de 5G ağları kurma konusunda ilerlemesi gerektiğini vurgulamış, şirketlere bunun için çağrıda bulunmuştu. Verizon ve AT&T dahil mobil operatörler, belirli şehirlerde ağları kullanıma sunmaya başlasa da şimdiye kadar sınırlı ilerleme kaydedilmiş, bu arada Çin ise 5G’ye yönelik merkezi bir yaklaşım benimseyerek, teknolojiye yatırım yapmak için bir hükümet girişimi oluşturmuştu. Öncesinde ise ABD, Çinli firmaların ülkede 5G altyapısını kurmaması için yasak getirmiş, müttefiklerini de kendisi gibi yasağa teşvik etmişti.

Gerekçe olarak ise Huawei ekipmanlarının Çin hükümetinin Amerikan ağlarına casusluk etmesi için arka kapı işlevi göreceğini öne sürmüş, Çinli teknoloji devi ise bunu defalarca reddetmişti.

ABD Huawei 5G Ağlarından Yasakladı İstihbarat yetkilileri de Huawei’in güvenlik riski olmadığına dair güvencelerine şüpheyle bakıyor, Pekin’deki Komünist Parti talep ettiği zaman yerel şirketlerin hükümete istihbarat toplamayı gerektiren Çin yasalarına işaret ediyorlardı.

Araştırma enstitüsü danışmanı Nigel Inkster de casusluk yasaları ya da başka bir şeyden bağımsız olarak Çin’de parti bir şey isterse onu alacağının üzerini çizdi. Buckingham Üniversitesi’nde Güvenlik ve İstihbarat Araştırmaları Merkezi Direktörü Anthony Glees de 5G’nin Çin için dünyadaki teknolojiye öncülük etme hedefinin parçası olduğunu söyledi.

Çin’in 5G gibi bir teknolojiyi silahlandırma yeteneğine sahip olduğunu belirten Glees; “Dünyadaki etkilerini genişletmek ve küresel konumlarını ve güçlerini desteklemek amacıyla sahip oldukları fırsatları en üst düzeye çıkarmak istiyorlar” dedi. Ne olursa olsun Çin 5G yarışında güçlü bir başlangıç yapmıştı ve uzmanlar ABD’nin liderlik için Çin’i geride bırakmaya çalıştığını ama bunun için bir stratejisi olmadığını bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum