Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de İlk Çeyrek Kazançlarının Kötü Olması Beklenirken Borsanın Durumu İyi

Amerika'da ilk çeyrek kazançlarının kötü gelmesi bekleniyorken, borsanın bu durumu henüz umursamadığı yorumları yapılıyor.
ABD’de İlk Çeyrek Kazançlarının Kötü Olması Beklenirken Borsanın Durumu İyi
Yorum

ABD’de neredeyse üç yılın en kötü kazanım mevsimi başlamak üzere; ama hisse senedi stratejisteri, ABD ile Çin arasındaki ticari görüşmeler devam ettiği sürece piyasanın azalan karlara bakabilmesi ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmaya devam edebilmesi gerektiğini söylüyorlar.

Piyasalarda bu hafta ticaret görüşmelerine yönelik iyimserlik hakim olurken, kazançları artıracak bir anlaşmanın gerçekleşme durumu ile yükseliş görüldü.

Ticaret Görüşmeleri İyimserliği Piyasalara YansıdıS&P 500 bu hafta yüzde 2 yükseliş kaydetti ve 2892 puandan kapanış yaptı. Bu seviye, Eylül ayında görülen 2940 puanlık tüm zamanların en yüksek seviyesinden sadece yüzde 1,6 aşağıda şeklinde yorumlandı.

JP Morgan Chase ve Wells Fargo’nun da veri açıklaması beklenirken, FED’in son toplantısına odaklanacaklar. Aynı zamanda TÜFE verilerinin açıklanması beklenirken, Brexit manşetleri izlenecek.

Refinitiv, S&P 500 şirketleri için ilk çeyrek karında yüzde 2,2 oranında bir düşüş beklerken, sonuçların ani bir düşüş olmasını tahmin ediyor.

S&P 500 Şirketlerinin İlk Çeyrek Kazançları Yüzde 2,2 DüşecekKazanç artışının, ikinci çeyrekte yüzde 2,8’e, dördüncü çeyrekte ise yüzde 9’a kadar yükseleceğini de tahminlerine ekliyor. İlk çeyrek düşüşünün ise 2016 yılının ikinci çeyreğinden bu yana ilk negatif kazanç dönemine işaret etmesini bekliyor.

QMA Baş Yatırım Stratejisti Ed Keon, “İkinci, üçüncü ve dördüncü çeyrek bir toparlanma gösterecektir. Tüm yıl için bir kayıt görmek isterdim ve bundan daha iyisini yapabiliriz gibi görünüyor,” ifadelerini kullandı. Keon, önümüzdeki birkaç hafta içinde Çin ile bir ticaret anlaşması olup olmayacağının ve Çin ekonomisinin gerçekten azalmakta olduğu üzerine riskleri de paylaştı.

Keon, “Çin’in teşvikinin başarısı devam etmeyi ve diğer ülkelere yayılmayı bekliyor mu? Bence resim birkaç ay öncesine göre daha parlak,” dedi.

Ed Keon Çin YorumuStratejistler, şirketler indirimi düşürürse ve görüşlerinin iyi olması durumunda, kazanım mevsimi dahil olmak üzere hisseleri kayıtlara iten katalizör olabileceğini söylediler. Hisse senetleri, Cuma günkü Mart ay iş raporu da dahil olmak üzere daha iyi bir veri topluluğunun ardından ABD ekonomisi için daha iyi bir görünüme kavuşabilir.

CFRA Yatırım Stratejisti Sam Stovall, “Sanırım ikinci çeyreğin başlarında bazen yeni bir zirveye ulaşırız ve sonra belki de Mayıs ayında satış döneminde ilerlemeye başlayabiliriz. Bence bu boğa pazarının 10. yıldönümünü tüm zamanların en yüksek seviyesine vurarak onaylıyoruz. O zaman bu kazanımların bir kısmını sindiririz ve kazancımızın bir kısmını yakalarız,” dedi.

Yatırımcılar gelecek hafta için FED’in Çarşamba günü öğleden sonra açıklanması beklenen para politikası toplantısını izleyecekler.

FED Toplantısı BeklenecekSon toplantıda FED, 2019 yılında beklenenden daha fazla faiz artırımı yapılmaması ve daha yavaş bir büyüme görünümüyle revize edilmiş tahminler yayımladı. Tutanaklar ayrıca FED yetkililerinin program bilançosunu indirmeye son vermeye karar verdiklerinde neler düşündüklerini göstermeli. Ayrıca tahvil yatırımcıları, FED’in bilançosunda ne tür hazinelerin tutulacağına dair ipuçları arayacaklar.

Çarşamba günü TÜFE tüketici enflasyonu verileri ve Perşembe günü üretici fiyat enflasyonu takip edilecek. Cuma günü Mart ayındaki iş raporunda ücret artışları durdurulduğundan beri endesklerin her ikisinin de yakından izlenmesi gereksinimi ortaya çıktı. Stratejistler ufukta enflasyon işareti görmediklerini belirtti. FED ise eğilimin altında enflasyon öngördü, bu yüzden beklenmeyen bir değişiklik önemli olabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu