Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Hükümeti İki Hafta Daha Kapalı Kalırsa Ekonomiye Maliyeti Trump’un Duvar Fiyatını Aşacak

ABD federal hükümetinin 2 hafta daha kapalı kalmasının ekonomiye maliyetinin 6 milyar doları aşacağı söylendi. Detaylar şöyle;
ABD Hükümeti İki Hafta Daha Kapalı Kalırsa Ekonomiye Maliyeti Trump’un Duvar Fiyatını Aşacak
Yorum

ABD federal hükümeti bugün itibariyle 22 günlük kapalılık süresiyle rekor kırarken, S&P Global Ratings kapalılığın 2 hafta daha devam etmesinin ekonomiye 6 milyarın üzerinde maliyet çıkartacağını belirtti. Yani federal hükümetin bütçe krizi ile 22 Aralık’ta kısmen ve geçici olarak kapanmasının 2 hafta daha devam etmesi durumunda bunun, ABD ekonomisine toplam maliyetinin önerilen sınır duvarını inşa etme fiyatını aşacağı söylendi.

S&P Global Ratings’in; “hükümetin kapalılığının sadece iki hafta daha devam etmesi ekonomiye 6 milyar dolardan yüksek rakamlara mal olacak bu da Trump’ın önerilen sınır duvarını finanse etmek için talep ettiği 5.7 milyar dolarlık bütçesini aşacak” şeklindeki tahmini gündemde geniş yer tuttu.

S&P’nin baş ABD ekonomisti Beth Ann Bovino Cuma günü yayınladığı notta; “kapanmanın, her hafta için reel gayri safi yurtiçi hasıladan 1.2 milyar dolar eksilttiğini tahmin ettik” dedi.

ABD Hükümeti İki Hafta Daha Kapalı Kalırsa Ekonomiye 6 Milyar Dolar Mal Olacak “Bu, dünyanın en büyük ekonomisi için metelik gibi görünebilir ancak maaşları olmadan hanehalkı masraflarını karşılamaya çalışan işçiler için çok şey ifade ediyor” ifadelerini kullanan Beth Ann Bovino, şirketin bu rakamlara verimlilik kaybı dahil olmak üzere kapanmaya ilişkin maliyetlere bakarak ulaştığını söyledi. Sonuçta Bill Clinton döneminde 21 gün kapalı kalan hükümet Trump döneminde bugün itibariyle 22. güne ulaşarak rekor kırdı.

Bu rekor Best Buy ile Bed Bath & Beyond gibi perakendecilerin daha düşük tüketici harcamalarından gelen etkiyi hissedebileceğine yoruldu.

ABD Hükümetinin Kapalılığı Rekor Kırdı, Perakendeciler Etkilenecek  Wells Fargo’nun perakende analistlerine göre 800 bin federal işçiye ücret ödenmemesi ve vergi iadelerinde olası bir gecikme yaşanmasıyla kısmi hükümet kapanmasının ekonomik etkisi haftada en az 2 milyar dolara mal olabilirdi. Banka Best Buy ve Bed Bath & Beyond gibi daha çok ihtiyari ürünler satanlar ile yüksek devlet istihdamına sahip bölgelerde faaliyet gösterenlerin en çok zarar görecek şirketler olacaklarını öngördü.

Wells Fargo analistleri ayrıca tarihteki önceki kapanışların bakkaliye ve otomobil parçası satan perakendeciler dahil olmak üzere perakendeciler üzerinde sınırlı etkiye sahip olduğunu vurguladı. Wells Fargo haricinde Jefferies de kapanmadan etkilenen işçilerin yoğunluklu olduğu alanlara bakarak buralardaki perakendeciler daha fazla zarar göreceğini bildirdi. Jefferies’den Laurence Alexander Salı günü yayınladığı notta hükümet kapanmasının etkisinin DuPont Circle’ın ötesindeki bazı restoranların ötesine geçebileceği yönünde uyarıda bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu