Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Hizmet PMI Mayıs’ta 70,4 ile Yükselişini Sürdürdü

ABD’de bugün açıklanan pozitif verilere bir yenisi daha eklendi. Nisan’da rekor büyüme kaydeden hizmet sektörü, Mayıs’ta toparlanmasını devam ettirdi.
ABD Hizmet PMI Mayıs’ta 70,4 ile Yükselişini Sürdürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit’in her ay açıkladığı verilere göre hizmet satın alma yöneticileri endeksi (PMI), Mayıs ayında 70,4 ile ön tahminlerin üzerinde geldi. Beklenti 70,1 değerinde gerçekleşmesiydi. Gösterge endeks Nisan’da 64,7 ile sert yükseliş kaydetmişti.

Söz konusu dönemde kısıtlamaların gevşetilmesi, hizmet sektöründe toparlanma ve istihdamda artış sağladı.
ABD Hizmet PMI Grafiği
Kaynak: IHS Markit

Mayıs ayında yeni siparişlerde ve müşteri talebindeki artışın etkisiyle son beş ayın en iyi yükselişi kaydedildi. Firmalar Covid-19 salgını nedeniyle konulan kısıtlamaların kaldırılmasının, hizmet sektöründe canlanma sağladığını bildirdi.

Aşılama programlarındaki başarı ve tüketici güvenindeki iyileşmenin, yeni siparişlerde benzeri görülmemiş artış yarattığı açıklandı. Mayıs ayında tüm dünyada girdi maliyetlerinin arttığı, bunun da tedarikçilerin fiyatları artırmasından kaynaklandığı aktarıldı.

Mayıs ayında IHS Markit bileşik çıktı endeksi ise 63,5’ten 68,7 değerine yükseldi. Bu rakam verilerin toplanmaya başladığı 2009 yılından bu yana en keskin artış olarak kayıtlara geçti.

IHS Markit Başekonomisti Chris Williamson, imalat ve hizmet sektöründeki artışlarla ABD ekonomisindeki toparlanmanın Mayıs ayında hız kazandığını söyledi. Bunun yanında üretim ve fiyat artışlarının enflasyonu yükselttiğini hatırlatarak, FED politikalarına dikkat çekti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu