Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’deki Hisse Senetleri FED Kararının Ardından Karışık Seyretti

ABD Merkez Bankası yılın ilk toplantısında faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. FED sonrasında ülke borsalarındaki endeksler karışık seyirle kapandı.
ABD’deki Hisse Senetleri FED Kararının Ardından Karışık Seyretti
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerikan Merkez Bankası (FED) Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Ocak ayı toplantısında politika faizinde değişiklik yapmadı. Banka federal fonlama oranını %1.50 – 1.75 aralığında sabit bıraktı. Kısa vadeli ve gecelik repo operasyonlarını Nisan’a kadar uzatan FED, gecelik ters repo faizinde ise 5 baz puanlık artışa gitti.

Bir önceki karar metninde “güçlü bir hızda arttığı” belirtilen tüketici harcamalarının “ılımlı bir şekilde arttığı” ifade edildi. Ekonominin ılımlı hızda büyüdüğüne dikkat çekilirken, yatırımların ve ihracatın zayıf seyrettiği aktarıldı. Buna karşın hanehalkı harcamalarının ılımlı bir şekilde arttığı söylendi.

FED Başkanı Jerome Powell, aktif repo operasyonlarının devam edeceğini ve yılın ilk çeyreğinde miktarında ayarlamaya gideceklerini belirtti. Powell toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, “Belirsizlikler varlığını koruyor. Koronavirüs ile ilgili belirsizlikler var. Ticaret anlaşması ile ilgili bazı belirsizlikler iyileşti. Genişleme 11. yılında, hanehalkı harcamalarında ılımlı bir artış var.” sözlerine yer verdi.

FED kararının ardından ABD borsalarında işlem gören endeksler karışık seyretti.

ABD Endeksler KarışıkDow Jones Endeksi 28.944,24 puana kadar yükseldikten sonra, kapanışı %0,04 artıda 28.734,45’ten yaptı. Endeksin gün içi puan aralığı 28.728,19 – 28.944,24 şeklinde oldu. 3.271,89 – 3.293,47 arasında seyreden S&P 500 Endeksi işlemleri %0,09 kayıpla 3.273,40 puandan tamamladı.

S&P 500 altında işlem görenlerden en iyi performans %12,94 artışla L Brands Inc.’e ait olurken, onu %10,32 değer kazancıyla General Electric Company ve %5,70 artışla Progressive Corp izledi. En kötü performansı %10,70 kayıpla Xilinx Inc. gösterdi. NASDAQ Composite Endeksi de günü kazançla tamamlayanlar arasında yer aldı.

Endeks kapanışta %0,06 artışla 9.275,16 puana ulaştı. Endeks altında işlem görenler arasında en iyi performansı %24,32 artışla ReTo Eco-Solutions Inc gösterdi. En kötü performans ise %30,77 kayıpla Cocrystal Pharma Inc.’e ait oldu. New York Borsası’nda işlem gören hisse senetlerinin 1462 tanesi değer kaybetti, 1338 tanesi değer kazandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu