Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kötüleşecek ABD Ekonomisi 2020’de Hafif Bir Resesyona Girebilir

ABD ekonomisinin gelecek yıl hafif bir reseseyona girebileceği söylendi. Detaylar şöyle;
Kötüleşecek ABD Ekonomisi 2020’de Hafif Bir Resesyona Girebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupalı bir yatırımcı, FED’in büyümeyi artırmak için faiz oranlarını düşürme ihtimali artarken ABD ekonomisinin gelecek yıl hafif bir resesyona girebileceğini söyledi. FED Başkanı Jerome Powell, Çarşamba günü faiz oranlarını sabit tutsa da bir sonraki ay indirim olabileceğine işaret etmişti.

ABD hisseleri, FED’in para politikasını hafifletebileceği yönündeki açıklamalarının ardından yükselişe geçmişti ki bu hamlenin ekonomik büyümeyi desteklemesi bekleniyordu. Ne var ki İsviçre’nin en büyük sigorta şirketi olan Zürih Sigorta Grubu, bugün verdiği demeçte pek iyimser konuşmadı.

Firmanın baş piyasa stratejisti ve makroekonomi başkanı Guy Miller, artan iyimserliğe rağmen ekonomik koşulların daha da kötüleşebileceği konusunda uyarı yaptı.

Zürih Sigorta Grubu ABD Durum Kötüleşecek Düşüncelerinin hala 2020’de ABD’de hafif bir durgunluk olabileceği yönünde olduğunu dile getiren Guy Miller; “İnsanlar, faiz oranının düşürülmesinin ve Fed’in bu eksene girmesinin sebebinin küresel şartların kötüye gitmesinden kaynaklandığını unutuyor” diyerek dikkat çekti. “ABD koşullarının daha kötüye gideceğine inanıyoruz ki bu da kazançları ve nihayetinde marjları etkileyecektir” ifadeleriyle de görüşünü netleştirdi.

Guy Miller ayrıca FED’in bu yıl sonuna kadar faiz oranlarını bir kez düşüreceğini öngördüklerini de aktardı.

Zürih Sigorta Grubu FED Faiz Bir Kez İndirecek Tabii, aynı fikirde olmayan analistler de vardı. Örneğin; Principal Global Investors küresel ekonomisti Bob Bour, bugünkü açıklamasında ABD merkez bankasının Temmuz ve Eylül ayları olmak üzere iki kez faiz indirimi yapmasını beklediğini söyledi. Kötüleşen bir ABD ekonomisinin FED’in beklenen hareketlerinin temelini oluşturan büyük bir neden olmadığını da ekledi.

Bunun yerine FED’in, mevcut ekonomik büyüme döngüsünün uzatılmasına yardımcı olmanın yanında faiz oranlarının enflasyon eğilimlerine uyumlu olmasını sağlamak isteyebileceğini savundu. Baur, ayrıca küresel ekonomideki yavaşlamanın önümüzdeki aylarda yok olacağını düşündüğünü aktardı. Kısacası iki uzmanın yorumları birbiriyle pek uyuşmadı. Yine de geçen yıldan bu yana önde gelen pek çok ismin uyarılarda bulunduğu 2020’de resesyon yaşanacağı riskinin halen var olduğu gerçeği, bir kez daha gündeme geldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu