Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Dünya Ticaret Örgütü’nde Çin’e Karşı Tahıl İthalatı Kotaları Davasını Kazandı

ABD, Perşembe günü Çin’e karşı ülkenin pirinç, buğday ve mısır için gümrük vergisi oranı kullanımı konusunda Dünya Ticaret Örgütü’nde zafer kazandı. İşte detaylar;
ABD Dünya Ticaret Örgütü’nde Çin’e Karşı Tahıl İthalatı Kotaları Davasını Kazandı
Yorum

ABD, Perşembe günü Çin’e karşı ülkenin pirinç, buğday ve mısır için gümrük vergisi oranı kullanımı konusunda Dünya Ticaret Örgütü’nde zafer kazandı. ABD tahıl ihracatı için sınırlı pazar erişimi olduğunu başarıyla savunan Washington’un Pekin’e karşı kazandığı anlaşmazlık dikkat çekti. Obama yönetimi tarafından 2016 yılının sonlarında bildirilen dava, aylar içinde ikinci ABD zaferini ifade etti.

Karar ayrıca ABD-Çin müzakereleri devam ederken ve Dünya Ticaret Örgütü’nün Mart ayında verdiği Çin’in tahıllar için fiyat desteğiyle ilgili kararının arkasından geldi. 2001 DTÖ üyeliği şartları uyarınca Perşembe günü karar verilen DTÖ anlaşmazlık paneli, Çin yönetiminin bir bütün olarak tarife oranı kotalarını şeffaf, öngörülebilir ve adil bir şekilde yönetme yükümlülüğünü ihlal ettiğini söyledi.

Dünya Ticaret Örgütü paneli, devlet ticaret teşebbüslerinin ve devlet dışı işletmelerin tarife oranı kotaları bölümlerinin DTÖ kurallarına aykırı olduğunu kaydetti.

Dünyanın en büyük tahıl ihracatçısı tarafından kurumun önüne getirilen anlaşmazlıkta Avustralya, Brezilya, Hindistan ve Avrupa Birliği haklarını saklı tutanlar arasındaydı. ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve Tarım Bakanı Sonny Perdue tarafından yapılan bir açıklamada kararı memnuniyetle karşıladıkları ve Çin sisteminin sonuç olarak tarife oranı kotalarının doldurulmasını önlediği, ABD’li çiftçilerin Çin’in tahıl pazarına erişiminden engellendiğini söyledikleri aktarıldı.

ABD Tarım Bakanlığı tahminlere atıfta bulunularak, Çin’in tarife oranı kotalarının tamamen kullanılmış olsaydı sadece 2015’te 3.5 milyar dolarlık mısır, buğday ve pirinç ithal edileceği belirtildi.

ABD Ticaret Temsilciliği’nden yapılan açıklamada, iki Dünya Ticaret Örgütü kararının Amerikalı çiftçilerin çok daha adil bir seviyede rekabet etmelerine yardım edeceği de vurgulandı ve şöyle denildi: “Trump yönetimi, DTÖ yükümlülüklerini derhal yerine getirmesi için Çin’e baskı yapmaya devam edecek.” Bununla birlikte Dünya Ticaret Örgütü son panelinde ABD’nin tüm davalarını kanıtlamadığını, Çin’in tarife oranı kotaları açısından Gümrük Tarifeleri ve Ticaret Genel Anlaşması altındaki kamu beyannamesi yükümlülüğünü ihlal ettiği iddiasını kanıtlayamadığını duyurdu.

Çin Ticaret Bakanlığı da Cuma günü yaptığı bir açıklamada panelin kararından üzüntü duyduğunu ve raporunu ciddiyetle değerlendireceğini söyledi. “Çin Dünya Ticaret Örgütü’nün anlaşmazlık çözüm prosedürlerine uygun olarak konuyu ele alacak, çok taraflı ticaret sisteminin istikrarını aktif olarak koruyacak ve ilgili tarımsal ithalat tarife kotalarını DTÖ kurallarına uygun olarak yönetmeye devam edecek” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu