Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Çin Yatırımlarını Engellerse Şirketler Listelenmek için Hong Kong’a Akın Edebilir

ABD'nin Çin yatırımlarını engellemesi durumunda şirketlerin Hong Kong'a akın edebileceği söylendi.
ABD Çin Yatırımlarını Engellerse Şirketler Listelenmek için Hong Kong’a Akın Edebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Beyaz Saray’ın, iki ülke arasında uzun süredir devam eden ticaret anlaşmazlığının ortasında Çin’deki ABD’deki yatırımları sınırlandırmayı düşündüğü yönündeki iddialar tüm dünyada yankı uyandırdı.

Analistler de ABD’nin Çin’deki yatırımlara kısıtlamalar getirmesi durumunda şirketlerin listelenmek için Hong Kong’a veya yerel Çin pazarlarına akın edebileceğini öne sürdü.

Sonuçta Beyaz Saray’ın Çin’deki ABD yatırımlarını sınırlama iddialarına ABD’deki Çin menşeli hisselerin çıkarılması ve Çin pazarındaki emeklilik fonları yatırımlarının sınırlanması dahildi.

ABD Çin Yatırımları Engellemesi Hong Kong İşine Yarar EY’nin Asya Pasifik halka arz direktörü olan Ringo Choi, bunun yürürlüğe girmesi durumunda sınırlamanın yalnızca Çinlileri değil aynı zamanda ABD piyasalarını da etkileyebileceğini dile getirdi. Bunun herkese zarar vereceğini söyleyen Choi, aynı zamanda sınırlamanın uygulanması durumunda pek çok şirketin Hong Kong’a geleceğini ve ayrıca Çin’in STAR gibi yerel borsalarına yöneleceğini dile getirdi. Geçtiğimiz aylarda ilk işlem gününü yaşayan Çin Star Market’i, Nasdaq’ın en büyük rakibi olarak gösterilmişti.

Diğer taraftan Cuma günkü iddiaların ardından ABD hisse senetlerinde düşüş yaşanırken ABD’de listelenen Alibaba, Baidu ve diğer Çinli şirketlerin hisseleri de geriledi.

ABD Çin Yatırımları Haberleri ABD Çin Hisse Düştü Öte yandan ABD’den uzaklaşmak Hong Kong için iyi bir haber olabilirdi ki Refinitiv verilerine göre halka arz tekliflerinden elde edilen gelir geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 46.8 azalmıştı. Bu aynı zamanda 2017’den beri en düşük seviyeydi. Pazartesi günkü bir notta Singapur bankası DBS de Çinli şirketlerin Hong Kong dahil olmak üzere çeşitli listeleme seçeneklerine sahip olduğuna dikkat çekti.

Stratejistler, Çin hisseleri için Londra’dan Hong Kong’a varana kadar birçok seçenek olduğunu vurgulayarak ABD’ye erişimi kaybetmenin olumsuz olacağını fakat yıkıcı olmayacağını bildirdi. Sonuçta Çin, ABD’nin ardından dünyanın ikinci en büyük hisse senedi piyasasına sahip. Ve küresel endeks sağlayıcısı MSCI ve Bloomberg Barclays Global Aggregate Endeksi gibi endekslere dahil edilmeleriyle Çin hisselerine daha fazla yabancı sermaye girmesi bekleniyor.

Çin hisse senetlerinin bu gibi endekslere dahil edilmesi birçok Amerikalı yatırımcının yatırım fonları ve diğer ürünler aracılığıyla Çin pazarlarına erişebildiği anlamına geliyor. Birçok Çinli şirket, geleneksel olarak daha iyi değerlere ve daha bilgili bir yatırımcı tabanına sahip ve yatırımcılar için daha cazip bir ortam olan ABD’de listelenmeyi tercih ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu