Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İBB Halka Arz Planını Yaptı! Hedef: İGDAŞ

Halka arz olan şirketler yakından takip edilirken bunlara bir yenisinin ekleneceği duyuruldu. İGDAŞ'in halka arzı planlanıyor. Detaylar haberde...
İBB Halka Arz Planını Yaptı! Hedef: İGDAŞ
HABER GİRİŞ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Finansman Şube Müdürü Neslihan Vural, İstanbul Gaz ve Doğalgaz Dağıtım A.Ş.’nin (İGDAŞ) halka arzını planladıklarını duyurdu. Konuya yönelik detayları anlattı.

Bloomberg’e konuşan İBB Finansman Şube Müdürü Neslihan Vural, İGDAŞ’ın halka arz planın ilk olarak 2010’larda gündeme geldiğini ancak hayata geçmediğini söyledi.

Yüksek doğalgaz tarifesinin onaylanması durumunda İGDAŞ’ın 10 milyar dolara kadar değerleme yakalayabileceğini bildirdi.

Vural, İGDAŞ’taki İBB hissesini yüzde 90’ı aşkın seviyeden yüzde 20’nin altında bir seviyeye indirmeyi hedefleyeceklerini bildirdi.

Bunun yanında İstanbul Gaz ve Doğalgaz Dağıtım A.Ş.’nin 2022 yılında 35,8 milyar lira gelir elde ettiğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Vural, finans insanı olarak özelleştirmeden yana olduğunu belirterek, “Belediyenin nihayetinde sadece belediye işlerine geri dönmesi gerektiğini düşünüyorum.” açıklamasında bulundu.

İBB Meclisi’nin halka arz izninin hala geçerli olduğunu not etti. Bazı çalışmaların yapılması gerektiğini söyleyerek, bunlardan birinin şirket ana sözleşmesinin yeniden düzenlenmesinin de olduğunu aktardı.

İGDAŞ’ın ardından sıranın İstanbul Otopark İşletmeleri Ticaret A.Ş’ye (İSPARK) gelebileceği bilgisini verdi. İstanbul’da fonlamaya ihtiyaç duyulan bir dizi proje olduğunu aktardı. İBB’nin bu yıl sermaye piyasaları ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) gibi uluslararası finans kuruluşlarından 1 milyar euroluk finansman sağlamayı hedeflediğini aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.