Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Anlaşması Yapılsa Bile ABD’nin Çin Teknolojisine Baskısı Devam Edecek

ABD’nin Çinli teknoloji firmaları üzerindeki baskısının, bir ticaret anlaşmasına ulaşılsa dahi devam edebileceği söylendi. İşte bunun nedenleri;
Ticaret Anlaşması Yapılsa Bile ABD’nin Çin Teknolojisine Baskısı Devam Edecek

ABD’nin Çinli firmalar üzerinde baskı yarattığı biliniyor ve görüş bildiren bir uzman, beklenen ticaret anlaşması yapılsa dahi bunun devam eden uzun vadeli bir strateji olabileceğini söyledi.

Popüler Çin uygulaması TikTok, Washington’un odak noktasındaki son şirketken ABD’li bir düzenleme kurulu, uygulamanın çatı şirketi Bytedance ile 2017 tarihli Musical.ly satın alımı hakkında iletişime geçti.

Konuya aşina bir kaynak, Bytedance’nin Musical.ly’yi satın alımının ulusal bir güvenlik riski olabileceğini söyledi.

ABD Bytedance’nin Musical.ly İnceleme Uzmanlar, Trump yönetiminin Çin teknoloji devlerine odaklanmasının, ulusal güvenlik kaygısı ve Amerikan firmalarına yönelik rekabet tehdidi konusundaki endişelerden kaynaklandığını aktardı. Birçoğu da bunun bir ticaret anlaşmasına ulaşılsa bile ticaret müzakerelerinde kaldıraç olarak kullanılabileceğini belirtti.

Bu yılın başlarında, telekomünikasyon ekipmanı üreticisi Huawei, Çinli bir şirketin ABD teknolojisine erişimini kısıtlayan ABD kara listesine girmişti.

Washington, Huawei’nin ulusal güvenlik riski taşıdığı görüşünü koruyor çünkü ağ donanımları süper güce göre Pekin tarafından casusluk için kullanılabilir.

ABD Huawei Ulusal Güvenlik Endişeleri Ayrıca Trump yönetimi, şirketi engellemesinin dışında diğer hükümetleri de Huawei’i 5G olarak bilinen yeni nesil mobil ağlardan yasaklamaları konusunda ikna etmeye çalıştı. Huawei ise ABD’nin iddialarını defalarca reddetti.

Pazartesi günkü Financial Times raporuna göre Washington tüm bunların yanında Tayvan hükümetini, TSMC’nin Huawei’e çip satmasını kısıtlaması için zorluyor. Ancak bir TSMC sözcüsü CNBC’ye, şirketin ABD veya Tayvan hükümetinden Huawei’e çip sevkiyatını durdurması için bir talep gelmediğini söyledi.

Geçen ay Washington kara listesini genişletti ve yasak, bu tür teknolojiler için dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Hikvision da dahil bir dizi Çinli gözetim firmasını kapsadı.

ABD Kara Liste Genişletti Gelişmeler üzerine konuşan teknoloji analisti Dan Wang, ABD’nin bu hareketleri bir ticaret savaşı zemininde ilan ettiğini ve Trump’ın Çinlilere karşı kaldıraç olarak alışılmadık önlemler almaya istekli olduğunu vurguladı.

Çin ve ABD birinci aşama ticaret anlaşmasını imzalamaya doğru ilerlerken Çin teknolojisine karşı hamle yapmanın ticaret savaşı sona erse bile daha uzun vadeli bir oyunun parçası olabileceği öne sürüldü.

Dış İlişkiler Konseyi’nde Gelişen Teknolojiler ve Ulusal Güvenlik’te Ira A. Lipman Başkan ve Dijital ve Siber Politika Programları Direktörü olarak görev yapan Adam Segal, bu yükselişinÇin’in teknoloji üzerindeki baskısını artırmaya devam eden uzun vadeli bir kilitlenme sürecinin parçası gibi göründüğünü savundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum