Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD ile Çin Rusya ve Tayvan Konularında Uyarı Yarışına Girdi

Biden, beklenen görüşmede Çin Başkanı Xi'yi Rusya'ya yardım konusunda uyarırken benzer bir hamle Pekin'den geldi. İşte detaylar;
ABD ile Çin Rusya ve Tayvan Konularında Uyarı Yarışına Girdi
Yorum

ABD Başkanı Joe Biden, dün Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile iki saat süren bir görüşme yaptı.

Görüşmede Ukrayna işgali ana konuyken ABD ile Çin ilişkileri değerlendirildi. Biden, Çin’in Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısına yardım etmesi durumunda Xi’yi küresel tepki konusunda uyarırken benzer bir açıklama Xi’den geldi.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Biden görüşmesinde Tayvan konusunda ABD’ye sert mesajlar gönderdiğini söyledi.

Çin’den ABD’ye Sert Tayvan Uyarısı

Çin medyasına göre Xi Jinping, ABD’li mevkidaşını Tayvan meselesinin Çin-ABD ilişkileri üzerinde olumsuz bir etki yaratmaması için düzgün bir şekilde ele alınması gerektiği konusunda uyardı.

Çin, ayrılıkçı bir eyalet olarak gördüğü Tayvan’ın, gerekirse zorla geri döndürülmesi gerektiğini, bunun ABD ile ilişkilerinde en hassas ve önemli konu olduğunu söylüyor.

Ukrayna’da barışı yeniden tesis etmek için Pekin’den yardım bekleyen Washington, Taipei ile resmi diplomatik bağları bulunmasa da Tayvan’ın en önemli uluslararası destekçisi ve silah tedarikçisi.

Xi, Biden’a; “ABD’deki bazı kişiler Tayvan’daki bağımsızlık yanlısı güçlere yanlış sinyaller gönderiyor ve bu çok tehlikeli” dedi. Tayvan sorunu düzgün bir şekilde ele alınmazsa, bunun iki ülke arasındaki ilişkiler üzerinde yıkıcı bir etkisi olacağını belirtti.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Biden’ın Xi ile görüşmesinde ABD’nin Tayvan politikasının değişmediğini yinelediği ve Washington’ın statükoda tek taraflı herhangi bir değişikliğe karşı çıkmaya devam ettiği vurgulandı.

Tayvan Dışişleri Bakanlığı ise Biden’a Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarın statükosunu sürdürmeye verdiği önem ve Tayvan’ın güvenliğine verdiği sağlam destek için teşekkür etti.

Çin’in egemenlik iddialarını reddeden Tayvan, Rusya’ya karşı Batı öncülüğündeki yaptırımlara katılarak Ukraynalı mültecilere insani yardım gönderdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu