Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD – Çin: Dünya Huzuru için Barışı Sağlamalıyız

Merakla beklenen Joe Biden ve Xi Jinping görüşmesi gerçekleşti. Kaynakların aktardığı bilgiye göre görüşme oldukça yapıcı bir atmosferde yapıldı.
ABD – Çin: Dünya Huzuru için Barışı Sağlamalıyız
Son Güncelleme: 
Yorum

Ukrayna’ya düzenlediği saldırı nedeniyle birçok ülke Rusya’ya tepki alırken, Çin destek olma tarafını seçti. Rusya’ya yaptırım uygulamamasının yanında iş birliğini artırmak için görüşmelere başlanması üzerine ABD tarafından Çin’e uyarı gelmişti.

Bu doğrultuda ABD Başkanı Joe Biden, bugün Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile iki saat süren bir görüşme yaptı. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali konuşmanın temel konusu olurken, ABD ile Çin arasındaki ilişkiler de değerlendirildi.

Çin Devlet Başkanı, Ukrayna krizinin görmek istemedikleri bir şey olduğunu söyledi. Savaşın kimseye fayda sağlamayacağını, uluslararası toplumun en çok değer vermesi gereken şeyin barış ile güvenlik olduğunu ifade etti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) daimi üyeleri ve dünyanın önde gelen iki ekonomisi olarak birbirleri arasındaki ilişkileri ilerletmenin yanında, uluslararası sorumluluklardan paylarını almaları gerektiğini ifade etti.

Xi’nin “Dünya huzuru için barışı sağlamalıyız” sözlerine Biden’dan da destek geldi. Görüşmede iki liderin de yapıcı ve ortak fikirler doğrultusunda olduğu aktarıldı. ABD ve Çin’in birbirine saygı duyması, barış içinde bir arada yaşamaları ve karşılıklı çekişme olmaması için her alanda diyaloğu ve iletişimi artırmaları gerektiği konusunda hemfikir olunduğu söylendi.

Xi, Ukrayna savaşında bir an önce sivil kayıplarının ve insani krizin önlenmesini istediğini ifade etti. Tüm dünyanın kitlendiği bugünkü görüşme, Pekin hükümetinin savaşa karşı tarafsız duruşu açısından önemliydi. Diğer yandan ABD’li yetkililer Çin’in Rusya’ya yaptığı her yardımın sonuçları olacağını birkaç kez yinelemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu