Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD-Çin Anlaşmasının Bir Yıl İçinde Dağılma Olasılığı Yüzde 50

Birinci aşama anlaşmanın ilk yılında hayatta kalma olasılığı yüzde 50 olarak belirtildi. Detaylar aşağıda;
ABD-Çin Anlaşmasının Bir Yıl İçinde Dağılma Olasılığı Yüzde 50
Son Güncelleme: 
Yorum

Yönetim danışmanlığı şirketi IMA Asia yöneticisi Richard Martin, ABD-Çin birinci aşama ticaret anlaşmasının ilk yılında hayatta kalma şansının yüzde 50 olduğunu ancak olasılığın ikinci yılda yüzde 25’e düştüğünü söyledi.

Anlaşmanın bu zaman dilimlerinde dağılmasının iki nedeni olduğunu belirten Martin, bunları geçmişte hükümet tarafından yönetilen zorunlu ticaretin sınırlı başarı öyküleri ve ABD ile Çin’in anlaşmalarından uzaklaşmasına izin veren hükümler olarak kaydetti.

Birinci Aşama Anlaşmanın İlk Yılında Hayatta Kalma Olasılığı Yüzde 50

Birinci Aşama Anlaşmanın İlk Yılında Hayatta Kalma Olasılığı Yüzde 50Martin, iki taraf arasında anlaşmazlık olursa, anlaşmanın ABD Ticaret Temsilcisi’ne istediği cezayı uygulama yetkisi verdiğini ekledi. Buna karşılık olarak Çin’in anlaşmadan uzaklaşabileceğini bildirdi. Yani bunun çok sağlam bir karar süreci olmadığını, bir sorun varsa birinci aşamanın ölmesiyle sonuçlanabileceğini anlattı.

ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Başbakan Yardımcısı Liu tarafından imzalanan “birinci aşama” ticaret anlaşması, Çin’in Amerikan mal ve hizmet alımını iki yıl boyunca en az 200 milyar dolar artırmasını içeriyordu.

Bazı ticaret uzmanları ve analistler bunun gerçekçi bir hedef olup olmadığını sorgulayarak Pekin’in bazı ürün satın alımlarını ikiye katlaması gerekebileceğini vurguladı. Yine de Martin, anlaşmanın şimdilik küresel ekonomi üzerinden bir miktar belirsizliği kaldırdığını savundu.

Uzun Vadede İyimserlik Yok

Uzun Vadede İyimserlik YokBunun da geçen yıl ABD-Çin ticaret savaşının nereye gittiğinin net olmadığı bir dönemde askıya alınan ticari kararların verilebilmesini sağlayacağını öngördü. Birçok insanın 2019 boyunca kararlarını duraklattıklarını, şimdi anlaşma sayesinde kararlarında ilerleyeceklerini söyleyerek açıkladı.

“Ama uzun vadede bu ne anlama geliyor? Uzun vadede, pek çok müşterimiz bu ticaret anlaşmasının tutunacağını düşünmüyor.” ifadeleriyle iyimserliğin kısa vadeli oluşuna dikkat çekti.

Asya Ticaret Merkezi’nden Deborah Elms de anlaşmanın imzalanmasının Trump’ın tarifelerini engellemeyebileceğini açıkça dile getirmişti.

15 Ocak’ta birinci aşama imzalanmadan hemen önce konuşan Elms; “Çinliler bu satın alma fiyatı hedeflerine ulaşamazsa ABD yeni tarifeler getirebilir veya mevcut vaatleri kaldırabilir veya her türlü şey olabilir. Sanırım şimdi ve anlaşmanın henüz yapılmadığı Kasım ayı arasındaki riskler, şirketler için hala devam ediyor.” demişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu