Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

ABD Çekirdek PCE Fiyat Endeksi Haziran’da %3,5’e Yükseldi

Artan enflasyon endişeleri gündemi meşgul etmeyi sürdürürken FED’in hamleleri için izlenen Çekirdek PCE Fiyat Endeksi açıklandı.
ABD Çekirdek PCE Fiyat Endeksi Haziran’da %3,5’e Yükseldi

ABD enflasyonu için önem taşıyan PCE Fiyat Endeksi verileri açıklandı. Buna göre Çekirdek PCE Fiyat Endeksi Haziran’da bir önceki yıla göre yüzde 3,5’e yükseldi.

Beklenti yüzde 3,7’ye yükseliş yönündeydi.

Değişken gıda ve enerji fiyatlarını hariç tutan Çekirdek PCE Fiyat Endeksi Mayıs’ta yıllık bazda yüzde 3,4’e yükselmişti.

Bu, 1992’den bu yana en yüksek oranı işaretlerken aynı zamanda FED’in yüzde 2 hedefinin oldukça üzerine çıkmıştı.
ABD PCE Fiyat Endeksi
Kaynak: BEA

Haziran’da Çekirdek PCE Fiyat Endeksi bir önceki aya göre Mayıs’taki yüzde 0,5’ten gerileyerek yüzde 0,4 artmıştı. Rakam yüzde 0,6’lık tahminlerin altında kaldı.

Kişisel tüketim ise 2021 yılının Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 1 arttı, rakam Mayıs ayındaki yüzde 0,1’lik düşüşten toparlandı ve yüzde 0,7’lik artışa ilişkin piyasa tahminlerini aştı.

Artış, ağırlıklı olarak ilaç, benzin, diğer enerji ürünleri, gıda hizmetleri ve konaklama harcamalarından kaynaklandı ve motorlu taşıt ile parça alımlarındaki düşüşleri dengeledi.

ABD’de kişisel gelir, Nisan ayındaki yüzde 13,1’lik düşüşün ardından 2021 yılının Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 2 azaldı.

Devlet sosyal yardımları içinde, diğer sosyal yardımlar, 2021 Amerikan Kurtarma Planı Yasası’ndan bireylere yapılan ekonomik etki ödemeleri devam ettikçe azaldı, ancak Nisan ayına göre daha düşük bir seviyede.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum