Yatırım yapmaya başla!

ABD Adalet Bakanı Huawei ve ZTE’yi Hedef Gösteren Açıklamalar Yaptı

ABD Adalet Bakanı William Barr yaptığı açıklamada Çinli teknoloji şirketleri Huawei ve ZTE’ye yönelik suçlamalarda bulundu.
ABD  Adalet Bakanı Huawei ve ZTE’yi Hedef Gösteren Açıklamalar Yaptı

Huawei son dönemde ABD cephesinden gelen suçlayıcı açıklamalar ve yaptırımlar ile sürekli gündeme gelmeye devam ediyor. Ticaret savaşları nedeniyle Trump yönetimi Çin merkezli teknoloji şirketlerinin büyük bölümüne karşı suçlayıcı ifadelerde bulunuyor. Yöneltilen suçlamalar arasında ise Huawei ve ZTE’nin Çin hükümeti lehine casusluk faaliyetlerinde bulunması başı çekiyor. Bu nedenle ülkedeki teknoloji devleri bir süredir Huawei’ye yönelik yaptırım uyguluyor.

Geçen zaman içerisinde hükümet yetkililerinden farklı açıklamalar gelmeye devam ediyor. Son olarak ABD Adalet Bakanı William Barr, Federal İletişim Kurulu’na bir mektup yazdı. Mektupta Çinli teknoloji şirketleri Huawei ve ZTE’ye yönelik suçlamalar yer alıyor. Barr, her iki şirkete de kişisel verileri Çin hükümeti ile paylaştıklarını itham ederek güvenilmemesi gerektiğini söyledi.

‘Çinli Şirketler Güvenilir Değil’

‘Çinli Şirketler Güvenilir Değil’

ABD Adalet Bakanı William Barr, Federal İletişim Kurulu’na yazdığı mektupta Huawei’nin kendilerini yok saydığını belirterek, İran yaptırımları sırasında ticari sır hırsızlığı yaptığını söyledi. Mektupta bir diğer Çinli şirket ZTE’nin ise Kuzey Kore ve İran’a yasa dışı şekilde ABD ürünlerini gönderdiği iddiası yer alıyor. Geçtiğimiz yıl ZTE, ABD yönetimi sorunlar yaşamış ve hükümet kendi ürünlerinin satışını yasaklama kararı almıştı. Ancak Çinli şirketin bu faaliyetleri illegal yollardan yürüttüğü belirtiliyor.

ABD pazarında Çinli şirketlerin yasaklanması nedeniyle üreticiler Ericsson ve Nokia gibi şirketlerden ekipman almaya başladı. Ancak Huawei ve ZTE’nin ekipmanlarının fiyat olarak daha cazip olması şirketlerin ilgisinin buraya yönelmesine neden oluyor. Ülkede halen çok sayıda operatörün Çinli şirketler tarafından üretilen ekipmanları kullanmaya devam ettiği belirtiliyor. ABD’de 100 binden az kullanıcısı olan operatörlerin kurduğu The Rural Wireless Association, tüm pazardaki ürünlerin yüzde 25’inin Çin malı ekipmanı olduğunu tahmin ediyor.

Görünen o ki Çinli şirketler ile ABD arasındaki gerilim artarak devam edecek. Halihazırda Huawei’ye yönelik katı yaptırımlar mevcut. Buna rağmen tanınan geçici lisans süreleri ile bazı bileşenler ile sınırlı kalmak üzere Huawei ile ABD’li teknoloji şirketleri arasında ticaret yapılabiliyor. Bu sürenin önümüzdeki günlerde 6 ay daha uzatılması bekleniyor. ABD Ticaret Bakanlığı Sekreteri Wilbur Ross, Huawei ile ticaret yapmak isteyen 260 şirketin kendilerine lisans başvurusunda bulunduğunu söylemişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum