Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin Onayladığı 900 Milyar Dolarlık Destek Paketi Çift Dipli Resesyonu Önleyecek

ABD 900 milyar dolarlık koronavirüs destek paketi ile 1,4 trilyon dolarlık hükümet fonlamasını onaylandı. Toplamda 2,3 trilyon dolar olan mali paket, ülke tarihinin en büyük ikinci desteği oldu.
ABD’nin Onayladığı 900 Milyar Dolarlık Destek Paketi Çift Dipli Resesyonu Önleyecek
Son Güncelleme: 
Yorum

1 milyon 700 bin insanın öldüğü coronavirüs salgınında, her anlamda en kötü sınavı veren ülke ABD oldu. Amerika’da 18 milyon 473 bin vaka ve 326 bin can kaybı bildirildi. Sağlık alanında gerçekleşen kayıplar kadar ekonomi üzerinde yarattığı etkiler de ülke için en büyük sorunlardan birisi.

Haftalardır yeni bir Covid-19 destek paketi üzerinde görüşme yapılıyordu. Nihayetinde 900 milyar dolarlık destek paketi onaylandı. Birçok alanda yardım içeren teşvik paketinin Temsilciler Meclisi’nde düzenlendikten sonra imzalanması için ABD Başkanı Başkanı Donald Trump’a gideceği bildirildi.

Pandemi nedeniyle zor durumdaki işletmelere yardım içeren koronavirüs destek paketine ilişkin duyuruyu ABD Senatosu’nun Cumhuriyetçi lideri Mitch McConnell yaptı.
Mitch McConnell Açıklaması
Kaynak: Twitter

Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada paketin Senato’dan geçtiğini söyleyen McConnell, Amerikan halkına yardımların yolda olduğunu belirtti. Bunun yanında 1,4 trilyon dolarlık hükümet fonlaması ve vergi indirimi yasası da onaylandı.

Böylelikle toplam rakam 2,3 trilyon dolara ulaşmış oldu. Kasım seçimlerinden önce başlayan ve uzun süren müzakereler sonucunda anlaşmaya varılan destek paketi, ABD tarihinin ikinci en büyük yardım paketi olarak nitelendiriliyor.

Mart ayında 1,8 trilyon dolarlık yardım paketi açıklanmıştı. Desteğin dağıtılması konusunda ilk etapta vatandaşlara ve çocuklara 600 milyar dolarlık ödeme dağıtılacağı, yıllık geliri 100 bin doların üzerinde olanların yararlanmayacağı söylendi.

Haftada 300 dolar işsizlik maaşı uygulanacağı, uzun dönemli işsizler için işsizlik sigortası programının uzatılacağı bildirildi.

Ekonomistler 2,3 trilyon doları aşan ikinci mali paketin, ABD ekonomisini çift dipli resesyondan kurtaracağını düşünüyor.
ABD 3Ç20 Ekonomik Büyüme
Kaynak: ABD Ekonomik Analiz Bürosu

ABD ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde %33,1 oranında büyüme sağladı. Ancak vakalardaki kaygı verici artışa bağlı olarak risklerin sürdüğüne işaret ediliyor. Aylardır tüm ekonomistlerin yaptığı ortak yorum, ekonominin toparlanmaya devam etmesi için hükümet desteklerinin devam etmesi gerektiği yönündeydi.

Moody’s Analytics’ten Mark Zandi ise onaylanan kurtarma paketinin 2021’in ilk çeyreğinde gayrisafi yurt içi hasılaya 1,5 puan, 2021’in tamamı için 2,5 puan etkileyeceğini söyledi. Kanun yapıcıların anlaşamadığı bir senaryoda, gelecek yılın başında çift dipli resesyonun kaçınılmaz olduğunu ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu