Yatırım yapmaya başla!

AB’nin Yeni Liderleri ABD’nin Teknoloji Devleri için İyi Haber Değil

Uzmanlar, AB’nin merkezinde yer alacak yeni yetkililerin Amerika’nın büyük teknoloji firmalarını daha sıkı inceleme altında tutacağını söyledi. İşte detaylar;
AB’nin Yeni Liderleri ABD’nin Teknoloji Devleri için İyi Haber Değil

Avrupa Birliği, kritik önem taşıyan birimlerine yeni liderler atamak üzere ve bu yenilik, uzmanlara göre Amerika’nın büyük teknoloji firmaları için hiç iyi olmayacak.

Örneğin AB’nin yürütme kolu olan Avrupa Komisyonu, Google ve Apple gibi şirketleri rekabet kurallarını ihlal nedeniyle para cezasına çarptırdı ki halihazırda Amazon’u da inceliyor. Ayrıca AB, online içeriği sınırlayacak farklı yasalar da önerdi ve yeni liderlik altında bir şeylerin değişeceğine dair çok az kanıt var.

Fitch Solutions’dan endüstri analisti olan Dexter Thillien de Çarşamba günü yaptığı bir açıklamada, Avrupa’nın teknoloji düzenlemesinde küresel lider güç olarak görülmeye devam etmek istediğini söyledi.

Fitch Solutions Analist Avrupa Teknoloji Düzenleme Lider İstiyor Thillien, Avrupa’nın küresel teknoloji düzenlemesinde bir boşluk gördüğünü ve harekete geçme ihtiyacı duyduğunu hissettiğini belirterek; “Avrupalılar tüm olumsuzluklara sahip ama pozitiflerin hiçbiri yok” dedi. Bu yorumuyla Avrupa’nın herhangi bir büyük teknoloji firması yaratmadığını ancak Silikon Vadisi devlerinin mevcudiyeti ile ilgilenmesi gerektiği gerçeğine atıfta bulundu.

Berenberg ekonomisti Florian Hense de Avrupa Komisyonu’nun büyük teknoloji şirketlerinin vergilerden adil paylarını almalarını sağlayarak daha iddialı hale geldiğini vurguladı.

Berenberg Ekonomisti Avrupa Teknoloji Vergi Daha İddialı Hale Geldi Komisyon Başkanı seçilen Ursula von der Leyen de bu ayın başlarında yaptığı bir konuşma sırasında; “Eğer teknoloji şirketleri bu karı eğitim sistemimizden, vasıflı işçilerimizden, altyapımızdan ve sosyal güvencemizden yararlanarak elde ediyorlarsa, kar yapmaları kabul edilemez ve vergi sistemimizle oynadıkları için vergi ödemiyorlar.” demişti. Von der Leyen henüz yeni komisyondaki kabinesini ilan etmese de son beş yıl için de rekabet portföyünü yöneten Margrethe Vestager’in yönetimde kalması bekleniyor.

Teknoloji devlerine para cezası getiren Margrethe Vestager, aynı görevde yer almasa bile yönetimde kilit bir rol üstleneceğine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Margrethe Vestager Kilit Rol Görev Alacak Diğer taraftan ABD Adalet Bakanlığı, bu ayın başlarında Google’ın, Facebook’un ve Amazon hakkında bir antitröst incelemesini açıklamış, Federal Ticaret Komisyonu da veri skandalı nedeniyle Facebook’a 5 milyar dolar ceza kesmişti. Gelişmeler üzerine Fitch Solutions’dan Thillien, bu hareketin ABD’nin teknoloji düzenleme liderliğini AB’den almak istediği için sürpriz olmadığını belirtti. Yine de ABD’nin Avrupa’daki meslektaşları kadar ileriye gidip gidemeyeceği konusunda şüphelerin devam ettiğini belirtti.

Avrupa’nın halihazırda teknoloji şirketlerinin veri kullanımını değerlendirmenin yollarını aradığını ekleyen Thillien; bazılarının teknoloji devlerinin veri dizilerini açmasını dahi önerdiğini aktardı.

Tabii AB’nin sert çizgisine rağmen, siyasi baskının Brüksel’in önümüzdeki aylardaki tutumunu yumuşatacağına inanan uzmanlar da var. Çünkü ABD’nin Avrupa’ya otomobil tarifeleri koyup koymayacağına karar vermek için Kasım’a kadar vakti var. Bu, Amerika Birleşik Devletleri’ne yapılan önemli araç ihracatı göz önüne alındığında, kıta için önemli bir ekonomik tehdit anlamına geliyor. Bu arada Trump’ın geçen hafta büyük teknoloji şirketlerine vergiyi onaylayan Fransa’ta tehditleri de gündemde.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum