Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB Rus Yaptırımlarını Genişletti: 160 Kişi Daha Eklendi

Avrupa Komisyonu Rusya’ya ve ona destek olan Belarus’a yeni yaptırım kararı aldığını duyurdu. Kısıtlama getirilen sektör sayısı giderek artıyor.
AB Rus Yaptırımlarını Genişletti: 160 Kişi Daha Eklendi
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Birliği, Rusya’ya yönelik yaptırımlarını genişletmeye devam ediyor. Salı günü kaynakların aktardığı bilgide Rusya’nın oligarklarını ve denizcilik sektörünü hedef alan yeni yaptırımların yolda olduğu bildirilmişti.

Avrupa Komisyonu söz konusu yaptırımların resmi açıklamasını yaptı. “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri saldırganlığına yanıt olarak yaptırımlar ağını daha da sıkılaştırıyoruz.” denilen açıklamada, güncel hali paylaşıldı.

AB üye devletlerinin Beyaz Rusya’nın saldırganlığa müdahil olmasına yanıt olarak daha fazla hedefli yaptırımlar kabul etmelerini memnuniyetle karşıladıkları belirtildi.

Yaptırımların ana hatları; 160 kişilik liste, Rusya deniz teknolojisi ihracatı, Beyaz Rusya bankacılık sektörü ve kripto paraları içeriyor.

AB Rusya Yaptırımları
Kaynak: Twitter

Rusya için belirlenen yeni kısıtlamalar kapsamında, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü, egemenliğini ve bağımsızlığını baltalayan veya tehdit eden eylemlerle ilgili olarak 160 kişi daha listeye alındı.

Bunların özellikle metalurji, tarım, ilaç, telekom ve dijital endüstrilerde ve aile üyelerine önemli bir gelir kaynağı sağlayan kilit ekonomik sektörlerde yer alan 14 oligark ve önde gelen iş adamı olduğu söylendi. Geri kalan 146 kişinin Dostluk, İşbirliği ve Karşılıklı Yardım Antlaşması’nın hükümet kararlarını onaylayan Rusya Federasyonu Konseyi üyeleri olduğu belirtildi.

AB’nin kripto varlık türünde kredilerin herhangi bir yolla sağlanabileceği konusunda anlaşmaya varmasıyla, bu alanda da kısıtlama getirildi.

Belarus için uygulanacak yeni yaptırımlar ise şu şekilde:

  • SWIFT hizmetlerinin Belagroprombank, Bank Dabrabyt ve Belarus Cumhuriyeti Kalkınma Bankası ile bunların Belarus yan kuruluşlarına sağlanması kısıtlandı.
  • Belarus Merkez Bankası ile rezervlerin veya varlıkların yönetimi ile ilgili işlemleri ve Belarus ile ticaret ve yatırım için kamu finansmanı sağlanması yasaklandı.
  • 12 Nisan 2022’den itibaren, Belarus’un devlete ait kuruluşlarının AB ticaret merkezlerindeki hisselerine ilişkin hizmetlerin listelenmesi ve sağlanması yasaklandı.
  • Belarus vatandaşları veya sakinlerinden 100.000 Euro’yu aşan mevduatların kabul edilmesi, Belarus müşterilerinin hesaplarının AB merkezi menkul kıymet depolarında tutulması ve ayrıca Euro cinsinden menkul kıymetlerin satışını yasaklayarak, AB’ye finansal girişleri önemli ölçüde sınırlandırıldı.
  • Belarus’a Euro cinsi banknot verilmesi yasaklandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu