Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB Komisyonu Başkanı: Bu Krizin Eşi Benzeri Yok

Rusya’ya yönelik yeni yaptırımları açıklayan AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, cesur Ukrayna halkının yanında olduklarını söyledi.
AB Komisyonu Başkanı: Bu Krizin Eşi Benzeri Yok
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya, Ukrayna topraklarındaki saldırılarını devam ettirirken, yaptırımların ardı arkası kesilmiyor. ABD Başkanı Joe Biden’ın yeni kararlarla Rusya ekonomisine darbe indirdiklerini söylemesinin ardından, Avrupa Birliği’nden (AB) açıklama geldi.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya’ya karşı dördüncü kısıtlayıcı önlem paketini açıkladı. “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik acımasız işgali devam ediyor. Okullar, apartmanlar ve hastaneler de dahil olmak üzere siviller acımasızca saldırıya uğruyor.” sözleriyle başlayan açıklamada, Rusya’nın diplomatik çözüm konusunda da bir isteğinin görülmediğini söyledi.

Bunun yerine asılsız suçlamalar ve yeni yalanlar duyduklarını, insani koridor açıldıktan sonra da Rus güçlerinin kısa bir süre sonra bombardımana başladığını ifade etti.

“Dolayısıyla bugün, biz AB ve G7’deki ortaklarımız, Kremlin’e karşı ekonomik baskıyı artırmak için adım adım çalışmaya devam ediyoruz.” diyen Leyen, yaptırım dalgasının Rusya ekonomisini çok sert vurduğunu ve rublenin değer kaybettiğini aktardı.

Markaların Rus pazarından birer birer çekildiğini ve yarın savaşı finanse etmek için kullandığı kaynakları tüketmek amacıyla dördüncü bir önlem paketi açıklayacaklarını söyledi.

Putin’e Yakın Rus Oligarklarına Baskı Yapmaya Devam

Putin'e Yakın Rus Oligarklarına Baskı Yapmaya Devamİlk olarak, Rusya’yı en çok tercih edilen ülke statüsünden çıkaracaklarını, bu kararla Dünya Ticaret Örgütü üyesi olarak sahip olduğu birçok avantajı kaybedeceğini anlattı. Rus şirketlerinin artık Avrupa ekonomisinde ayrıcalıklı muamele göremeyeceğini söyleyen Leyen, ilaveten Rusya’nın Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası da dahil olmak üzere önde gelen çok taraflı finans kuruluşlarındaki üyelik haklarını askıya almak için çalışacaklarını anlattı.

Putin’e yakın Rus oligarklarına, ailelerine ve kolaylaştırıcılarına baskı yapmaya devam edeceklerini, savaşın mimarlarının kripto varlıkları büyümek ve servetlerini transfer etmek için kullanmasına engel olacaklarını söyledi.

AB’den lüks ürünlerin ihracatını yasaklayacaklarını belirterek, “Putin’in savaş makinesini ayakta tutanlar, Ukrayna’da masum insanların üzerine bombalar düşerken artık lüks yaşam tarzlarının tadını çıkaramayacaklar.” dedi.

Alınan kararlar kapsamında demir-çelik sektöründeki malların ithalatının yasaklanacağını ve enerji bağımlılığını azaltmak için de yeni tedbirler alındığını açıkladı.

Bu krizin eşi benzeri olmadığını, AB’nin cesur Ukrayna halkının yanında olduğunu ve 1,2 milyar Euro tutarındaki mali yardımın ilk dilimi olan 300 milyon Euro’luk acil finansman desteği sağladıklarını dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu