Yatırım yapmaya başla!

AB Düzenleyicileri, Google’ın İş Arama Aracını İnceliyor

Google, Avrupa Birliği’nin başka bir antitröst soruşturmasıyla karşı karşıya. İşte detaylar;
AB Düzenleyicileri, Google’ın İş Arama Aracını İnceliyor

Son iki yıl içinde Avrupa Birliği’nden gelen 9.5 milyar dolarlık antitröst cezayla karşı karşıya kalan Google, yeniden olası bir cezayla karşı karşıya kaldı. Bu kez kariyer sitesi Google for Jobs ile okları üzerine çeken Google’a yönelik ön soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Avrupa Komisyonu’nun Rekabetten Sorumlu Üyesi Margrethe Vestager, şirketin Google for Jobs’ı ile karşılaştırmalı alışveriş hizmeti arasında paralellik kurdu. Nitekim alışveriş hizmeti, 2017 yılında rekabet karşıtı uygulamaları nedeniyle 2.7 milyar euro cezanın gerekçesi olmuştu.

Vestager, Google’ın iş arama hizmetine atıfta bulunarak şu anda kurumun aynı durumun Google’ın başka bölümlerinde de olup olmadığına baktığını söyledi.

Vestager Google For Jobs Açıklaması Avrupa Komisyonu’ndan bir sözcü CNBC’ye, Google for Jobs için hazırlık soruşturmasının sürdüğünü doğrulasa da zamanlama ya da sonuç hakkında detay vermedi. Bu noktada ön soruşturmanın, bilgi toplamayı içerdiği ve resmi bir antitröst soruşturmasını hem başlatabileceği hem de başlatmayabileceği aktarıldı. Resmi AB antitröst araştırmalarının tamamlanması ise yıllar alabilirdi ve bir şirketin yıllık gelirinin yüzde 10’una kadar para cezasına neden olabilirdi.

Google sözcüsü konuya ilişkin bir açıklamada, iş bulmanın zor olabileceğini, bu nedenle Arama konusunda daha iyi bir deneyim yaratmak için iş sağlayıcılarla çalıştıklarını dile getirdi.

Google, İş Arama Aracı Nedeniyle Başka Bir AB Soruşturması ile Karşı KarşıyaAyrıca başlatılmasından bu yana Avrupa’daki geri bildirimleri ele almak için Google for Jobs için bir dizi değişiklik yaptıklarını vurguladı. Ne var ki bu ayın başlarında Avrupa genelindeki 23 iş arama sitesi Vestager’e bir mektup göndermiş, rekabet karşıtı davranışlarından dolayı Google’ın incelenmesini istemişlerdi.

Mektupta Google’ın genel arama sonuçlarında Google for Jobs’ı destekleyerek Pazar hakimiyetini kötüye kullandığı öne sürülmüştü. İmzacılar arasında yer alan Danimarkalı iş arama şirketi Jobindex’in CEO’su Kaare Danielsen, Salı günü verdiği bir demeçte Google’ın yerel işe alım platformları üzerindeki etkisi konusunda çok endişelendiğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum