Yatırım yapmaya başla!

Avrupalı Büyükelçi: AB Çin’e Karşı Durmak Yerine İlişki Kuracak

AB'nin Çin Büyükelçisi, Avrupa Birliği'nin Çin ile ticaret ilişkisini yönetme konusunda ABD'den farklı açıdan bakacağını söyledi.
Avrupalı Büyükelçi: AB Çin’e Karşı Durmak Yerine İlişki Kuracak

AB’nin Çin Büyükelçisi Cuma günü CNBC’ye verdiği demeçte Avrupa Birliği’nin Çin ile ticaret ilişkisini yönetmek söz konusu olduğunda ABD’den farklı bir yaklaşım sergileyeceğini söyledi. Ancak Büyükelçi Nicolas Chapuis, fikir ayrılığına rağmen AB’nin ABD ile aynı koşulları paylaştığını dile getirdi.

“Katılım politikasının, açıklığın, akıllı anlaşmalar yapma olasılığının, Çin’in inovasyon politikalarını değerlendirmenin, bu ülkenin müthiş ekonomisinin bizim çıkarımıza ve ilişki kurmanın karşılaşmadan daha doğru yol olduğunu düşünüyoruz.” diyen Chapuis, AB’nin akıllı ve mantıklı bir anlaşma sunmak için çalıştığını söyledi.

Ayrıca personelinin AB ve Çin arasındaki ekonomik, ticari, politik ilişkilerin potansiyelini değerlendireceğini aktardı.

Avrupa Birliği Komisyonu Ticaretten Sorumlu Komiseri Phil Hogan, Perşembe günü AB’nin DTÖ kurallarına uymasını sağlamak için “birinci aşama” ticaret anlaşmasını yakından izleyeceğini söyledi.

Avrupalı Büyükelçi Avrupa Yararına Büyükelçi, Hogan’ın açıklamasına atıfta bulunarak, “Komiserimin de dediği gibi küreselleşmede ikili düzenlemeleri sevmiyoruz. Elbette ABD, Çin ile istediği herhangi bir anlaşmayı yapma hakkına sahiptir. Ama eğer DTÖ uyumlu değilse, o zaman bir sorunumuz var” dedi.

AB’nin ABD-Çin anlaşmasındaki ilerlemeyi yönetilen ticaretle ilgili, nicel hedeflerle ilgili endişelerinin geçerli olup olmadığını görmek için çok yakından izleyeceğini dile getirdi. Bununla birlikte anlaşmanın imzalanmasından sonra Çinli yetkililerden AB’nin anlaşmadan etkilenmeyeceğine dair güvence verdikleri bir telefon aldığını ekledi.

ABD-Çin anlaşması sayesinde ticaret gerilimlerinin azaltılabileceği gerçeğini iyi haber olarak değerlendiren Chapuis, yönetilen ticaret, nicel hedefler, ikili anlaşmaların, küresel dünyanın ihtiyacı olan şeyler olmadıklarını savundu.

Avrupalı Büyükelçi Avrupa Çin Yaklaşım Bu hafta imzalanan ABD-Çin anlaşmasının yalnızca geçici bir anlaşma olduğu ve bir ikinci aşama olup olmayacağını görmek için beklenmesi gerekeceği konusunda uyardı.

“Böylece 2020’nin sonunda nerede durduğumuzu göreceğiz ve bu temelde ne yaptığımıza karar vereceğiz” diyen AB’nin Çin Büyükelçisi, anlaşmanın fikri mülkiyet hakkı konularına nasıl yaklaştığı konusunda iyimser olduğunu ve Çin’in doğru yönde atılımlar yaptığını belirtti.

Chapuis, bu adımların sadece ABD’ye değil Çin’in diğer ticaret ortaklarına da fayda sağlayacağını söyledi. Buna ek olarak Çin’de endüstri sübvansiyonları, e-ticaret ve teknoloji transferleriyle ilgili DTÖ standartlarının yeniden yazılması için iş birliğinde bir atılım görmeyi umduğunu sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum