Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB/Barnier: İngiltere ile Anlaşmaya Varmak 1 Yıldan Fazla Zaman Alacak

AB Brexit Müzakerecisi Michel Barnier, İngiltere ile kapsamlı bir anlaşmanın bir yıldan fazla süreceğini söyledi.
AB/Barnier: İngiltere ile Anlaşmaya Varmak 1 Yıldan Fazla Zaman Alacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Birliği (AB) Brexit Müzakerecisi Michel Barnier, bugün yaptığı açıklamada Avrupa Birliği ve İngiltere’nin gelecekteki ilişkisi konusunda kapsamlı bir anlaşmanın, İngiltere’nin bloktan ayrılacağı Ocak sonunda başlayacak 11 aylık geçiş döneminden daha fazla zaman alacağını söyledi.

Stockholm’de yaptığı konuşmada Michel Barnier; “Bir yıldan kısa bir süre içinde bu yeni ortaklığın her bir yönü üzerinde anlaşmayı bekleyemeyiz” diyerek şöyle devam etti:

“İngiltere ile temel bir anlaşma sağlamak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya ve 11 ay içinde azami çaba göstermeye hazırız ancak bu politik beyannamenin her bir noktasında anlaşmak için daha fazla zamana ihtiyacımız olacak.”

AB Başkanı Brexit müzakerecisi Michel Barnier, İngiltere ile kapsamlı bir anlaşmanın tamamlanması için 11 aydan fazla zamanın gerekli olduğu konusunda uyardı.

AB/Barnier İngiltere Anlaşma Varmak 1 Yıldan Fazla Zaman AlacakBarnier, son derece sıkı zaman çizelgesi göz önüne alındığında, AB’nin önümüzdeki aylarda öncelik vermesi gerektiğini söyledi. Birincisinin, iki taraflı olarak İngiltere ile birlikte çalışmak için yeni bir kapasite inşa etmek ve Ortadoğu’da iklim değişikliği ve barış gibi konuları ele almak olduğunu, ikinci noktanın ise çok yakın bir güvenlik ilişkisi kurmaları gerektiğini aktardı.

AB dışındaki İngiltere ile gelecekteki bir güvenlik ilişkisinini işbirliği düzeyinin şu andan daha az olacağı anlamına geleceğini de ekledi. Son olarak, AB’nin sosyal, çevresel ve vergi konularında eşit bir alana dayanan gelecek bir ekonomik ortaklıkta ısrar edeceğini dile getirdi.

“Sosyal ve çevresel standartlarda rekabet etmek, yalnızca işçileri, tüketicileri ve gezegeni kaybeden tarafa koyan bir yarışa yol açabilir.” dedi. Başbakan Boris Johnson ise İngiltere’nin mevcut kurallarla uyuma dayalı yeni bir ilişki aramadığını belirtti. Barnier, uzun vadede Avrupa ve İngiltere arasında eşi benzeri görülmemiş derecede yakın bir ilişki olasılığını ortaya koydu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu