Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB’nin Bağımsız Finans Düzenleyicisi Kripto Paralardaki Risklere Karşı Uyardı

ESMA, COVID-19'un finansal piyasalar üzerindeki etkisini analiz ederek kripto yatırımıyla bağlantılı risklere dikkat çekti.
AB’nin Bağımsız Finans Düzenleyicisi Kripto Paralardaki Risklere Karşı Uyardı
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Birliği’nin bağımsız finans otoritesi olan Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Kurumu, yüksek kripto para birimi yatırımı riski konusunda uyarılarda bulundu. ESMA, “Trendler, Riskler ve Güvenlik Açıkları” raporunda, COVID-19’un finansal piyasalar üzerindeki etkisini analiz etti ve düzenlenmemiş kripto varlıklarına yapılan yatırımla bağlantılı artan risklere dikkat çekti.

Kurum söz kripto varlıklar tüm zamanların en yüksek ulaşan Bitcoin ile 2020 yılının ikinci yarısında değer ve ticaret hacimlerinde büyük bir dalgalanma yaşandığını belirtti. ESMA yükselişin, PayPal’ın platformda kripto al ve sat seçeneğini sunma hareketinin yanı sıra merkezi olmayan finans veya DeFi’ye artan ilgiyi içeren kripto sektöründeki olumlu haber akışlarından kaynaklandığını belirtti.

AB’den Kripto Para Uyarısı

AB'den Kripto Para Uyarısı

Ajans güçlü yatırımcı talebi ve benzeri görülmemiş küresel mali ve parasal teşvikin ortasında getiri arayışından kripto para piyasasının beslendiğine dikkat çekti. Açıklamada artan hacim ve talebin ortasında, kripto varlıkları “son derece değişken ve yatırımcılar için yüksek riskler taşıyor Düzenlenmemiş kripto varlıklarının tüm zamanların en yüksek seviyelerinde fiyatları yatırımcılar için önemli riskler anlamına geliyor.” ifadelerine yer verildi.

ESMA yeni raporun bir parçası olarak, büyüyen DeFi endüstrisine de dikkat çekerek, aracılıktan çıkarma, 7/24 kullanılabilirlik ve sansür karşıtı yapı gibi faydalarının yanı sıra operasyonel direnç, ölçeklenebilirlik ve yönetişim gibi riskleri özetledi. Açıklamada ayrıca belirli düzenleyici ve denetleyici zorlukları ortaya çıkarabileceği için DeFi’deki gelişmelerin izlenmeye devam edileceği kaydedildi.

Şubat 2021’de, Fransa’nın en büyük mali düzenleyicisi olan Autorité des Marchés Financiers’in başkanı, ESMA’nın AB’de kripto düzenleme ve denetimi için ana otorite olmasını önermişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%