Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB: ABD’nin Ek Gaz Tedariki Taahhüdünde Bulunmasını Hedefliyoruz

Rusya’dan alınan gazı azaltmak ve daha farklı tedarikçiler bulmak adına tedbirler aldıklarını söyleyen AB Komisyonu Başkanı, enerji sektörüne ilişkin konuştu.
AB: ABD’nin Ek Gaz Tedariki Taahhüdünde Bulunmasını Hedefliyoruz
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurul oturumunda Rusya-Ukrayna savaşı ile gündemin en çok konuşulan konularından olan enerji meselesine değindi.

AB’nin Rusya’ya uyguladığı yaptırımların, Ukrayna’ya destek olmanın yanında Putin’in savaşı finanse etmek için kullandığı kaynakları bırakmak anlamına geldiğini belirtti. Rus gazına enerji bağımlılığından kurtulmak istediklerini söyleyen Leyen, küresel birçok firmanın da bu ülkeden çekildiğini hatırlattı.

Enerji politikasının aynı zamanda güvenlik politikası olduğunu, bu nedenle Rusya’dan gaz ithalatını azaltmaya yarayacak teklifler aldıklarını söyledi.

Yenilenebilir enerji projelerini hızlandırma, enerji verimliliğine yatırımları artırma gibi önlemler alarak, doğalgaz arzını Rus gazından güvenilir tedarikçilere doğru çeşitlendirmeye çalıştıklarını açıkladı.

ABD Başkanı Joe Biden bugün Rusya’ya daha fazla yaptırımları görüşeceği Avrupa turuna çıktı. Yarın Biden ile görüşeceğini söyleyen Leyen, ABD’den AB’ye yapılan LNG teslimatlarına nasıl öncelik verileceğini görüşeceğini belirtti. Açıklamasında “Burada, önümüzdeki iki kış için ek gaz tedariki taahhüdünde bulunulmasını hedefliyoruz.” ifadesine yer verdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu