Yatırım yapmaya başla!

5G Destekleyen Mobil Cihaz Kullanıcısı 2020’de 300 Milyona Ulaşacak

Sektörün önde gelen yarı iletken üreticilerinden TSMC, önümüzdeki yıl itibariyle 5G destekli akıllı telefon satışlarının 300 milyonu bulacağını açıkladı.
5G Destekleyen Mobil Cihaz Kullanıcısı 2020’de 300 Milyona Ulaşacak

2019 yılı itibariyle mobil internet teknolojisinde 5G altyapısına dair pek çok gelişme yaşanmaya başlandı. Teknoloji şirketleri yaptıkları büyük yatırımlar ile bu yıl itibariyle yeni internet standardının startını verdi. Henüz çok yeni olan 5G altyapısı dünya genelinde çok sınırlı bir alanda kullanılıyor.

Güney Kore, İngiltere gibi ülkelerde bazı kullanıcılar tarafından kullanılan bu sistemin önümüzdeki yıllarda dünya genelinde yaygınlaşması bekleniyor. Altyapının yaygınlaşması ile beraber akıllı telefon üreticileri de yeni ürünlerinde bu özelliğe yer vermeye başladı. Huawei ve Samsung gibi sektörün önde gelen üreticileri yeni nesil amiral gemilerinde 5G desteğine yer veriyor.

Apple ise 2020 yılında çıkaracağı iPhone modellerinde bu teknolojisini tanıtabilir. Bu yıl için kullanım oranı sınırlı olmasına rağmen 2020 yılından itibaren 5G’de büyük bir atak bekleniyor. Akıllı telefonlar için bileşen tedariki sağlayan Tayvan Yarı İletken Üretim Şirketi (TSMC) 2020 yılı itibariyle 5G’ye olan talepte adeta patlama yaşanacağını tahmin ediyor.

5G Kullanıcısı 300 Milyona Ulaşacak

5G Kullanıcısı 300 Milyona Ulaşacak

TSMC tarafından hazırlanan raporlar önümüzdeki yıldan itibaren yeni nesil internet teknolojisinde patlama yaşanacağını gösteriyor. Bu yıl içerisinde yapılan talebe göre yapılan tahminlere göre 2020 yılında 5G destekli akıllı telefon satışlarının 300 milyon seviyesine kadar çıkması bekleniyor. Daha önce başka şirketlerden yapılan tahminlerde 200 milyon rakamına yer verilmişti. TSMC’nin bu anlamda 5G için daha iyimser olduğu söylenebilir.

2019 yılı itibariyle tüm akıllı telefonlar arasında 5G destekli modellerin pazarda yüzde 1 gibi bir paya sahip olduğu biliniyor. Gelecek yıldan itibaren bu oranın yüzde 10’a kadar çıkacağı tahmin ediliyor. Tabi bu rakamların elde edilmesi için bu özelliğe sahip telefonların daha uygun fiyatlardan sunulması gerekiyor. Halihazırda mevcut 5G destekli telefonlar adeta el yakıyor.

Strategy Analytics tarafından yapılan tahminlerde 2025 yılında 5G özellikli akıllı telefon kullanıcılarının 1 milyara ulaşacağı belirtiliyor. Bugün itibariyle Samsung 5G telefon satışlarında lider konumda yer alıyor. Şirket kendi evinde yaptığı satışlar sayesinde bu başarıyı elde etmiş durumda.

Samsung ile Huawei Arasında Rekabet Kızışacak

Samsung ile Huawei Arasında Rekabet Kızışacak

Bugün itibariyle akıllı telefon pazarında Samsung’un en fazla kullanıcıya sahip olduğu biliniyor. Çinli teknoloji devi Huawei son yıllarda büyük atak gerçekleştirdi ve Apple’ı geride bırakarak ikinci sıraya yerleşti. Şirketin yakın zamanda Samsung’u geçebileceği konuşulurken bu yıl uygulanan ABD yaptırımları Huawei’nin belini büktü. Ancak Huawei 5G teknolojisine en büyük yatırımı yapan şirketlerin başında geliyor.

Uzmanlar 5G’nin yaygınlaşması ile beraber Huawei’nin Samsung’u geride bırakabileceğini belirtiyor. Şirket kendi ülkesi Çin’de son derece güçlü ve 2020 yılı içerisinde 80 milyon 5G destekli telefon satabileceği tahmin ediliyor. Çin, Güney Kore’ye göre çok daha büyük bir pazar ve 5G altyapısı için büyük yol kat etmiş durumda. Dolayısıyla önümüzdeki süreçte 5G destekli akıllı telefon satışlarında Huawei’nin Samsung’un önüne geçmesi yüksek ihtimal dahilinde.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum