Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

300 Türk Tırı Ukrayna’dan Yurda Dönmeye Çalışıyor

Rusya ile Ukrayna arasında başlayan savaş nedeniyle nakliyecilik, liman trafiği ve uçak seferleri olumsuz etkilendi. Çözüm için kriz masası kuruldu.
300 Türk Tırı Ukrayna’dan Yurda Dönmeye Çalışıyor
Yorum

Rusya’nın Ukrayna’ya bu sabah itibarıyla başlattığı askeri saldırının boyutu giderek artıyor. Kiev ile birlikte Ukrayna’nın bazı kentlerinde patlama seslerin duyulduğu öğrenildi.

Çatışmaların başlamasıyla birlikte onlarca Türk mağazası tedbir amacıyla kepenk indirdi. Taşımacılık seferlerinde de aksaklık olurken, 300’e yakın Türk tırının ülkeye dönmenin yollarını aradığı bildirildi. Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) tarafından aktarılan bilgiye göre bu tırların bir kısmı direkt Ukrayna’ya, bir kısmı ise Ukrayna üzerinden Rusya ve Belerus’a gitmek üzere yola çıkmıştı.

Kriz masasının oluşturulduğu açıklanırken, söz konusu tırların Türkiye’ye dönmesi için alternatif yollar aradığı belirtildi. Uluslararası Karayolu Taşımacılık Birliği’nin taşımacılık operasyonlarında kısıtlama getirmesi, UND tarafından Türk nakliyecilere şu sözlerle duyuruldu:

“Ukrayna’da ülke genelinde olağanüstü hal ilan edilmiş olup taşımacılık operasyonlarına kısıtlamalara getirilebileceği belirtilmiştir. Taşımacıların, ülkeye giriş-çıkış ve transit prosedürleri hakkında resmi bir açıklama yapılana kadar ilgili bölgelerden operasyon planlamamaları önem arz etmektedir.”

Bunun yanında Ukrayna’da tüm limanlar kapandığı için 10’dan fazla Türk sahipli geminin sıkıntı yaşadığı belirtildi. Gemilerin limandan ayrılma işlemi yapamadıkları söylendi.

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi de Ukrayna hava sahasının kapatılması sebebi ile bugünkü tüm Ukrayna seferlerinin iptal edildiğini açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu