Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2023’te Demir Yolu Uzunluğunun 17.525 Kilometreye Ulaşması Hedefleniyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Türkiye’nin demir yolu bağlantılarında yeniden altın yıllarını yaşamaya başladığını söyleyerek, 2023’te 17 bin 525 km uzunluğa ulaşılacağını açıkladı.
2023’te Demir Yolu Uzunluğunun 17.525 Kilometreye Ulaşması Hedefleniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, AK Parti hükümeti dönemi boyunca ulaşım altyapısında 767,5 milyar lira yatırım yapıldığını söyledi. Ülkemizde demir yollarının gelişimi hakkında konuşan Turhan, 1856 ve 1923 yılları arasında 4.136 km demir yolu hattı döşendiğini ancak 1950 yıllarından sonra bu alanda yapılan çalışmaların zayıfladığını belirtti.

Türkiye’yi geleceğe taşıyacak projeleri hayata geçirmeye devam ettiklerini söyleyen Turhan, 2023 yılına kadar 5.509 km daha demir yolu hattının tamamlanarak toplam uzunluğu 17.525 km’ye ulaşmasının hedeflendiğini aktardı.

Bakan Turhan demir yollarımızın Cumhuriyet’in ilk yıllarında olduğu gibi yeniden altın çağını yaşamaya başladığını söyledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit TurhanKendilerinin görevde olduğu süre boyunca yıllardır el değmeyen demir yollarının yenilendiğini, 2003 yılında 2.505 km olan sinyalli hat uzunluğunun 6.382 km’ye çıkarıldığını açıkladı. Yine aynı dönemde 2.082 km olan elektrikli hat uzunluğunun %176 oranında artış ile 5.753 km’ye taşındığını belirtti.

Hem sinyalli hem de elektrikli hat oranının 2023 yılına kadar %77’ye ulaştırılmasını hedeflediklerini, bu amaç doğrultusunda lojistik merkezli sanayicilere deniz, demir yolu ve kara yolu taşımacılık hizmeti verdiklerini anlattı. Şimdiye kadar 9 lojistik merkezi işletmeye aldıklarını, 2020’de ise yapımları tamamlanan Mersin (Yenice) ve Konya (Kayacık) lojistik merkezlerinin açılacağını duyurdu.

Organize sanayileri demir yolları ile birbirine bağlayarak, iş dünyasının rekabet gücüne katkı sağlayacaklarını ifade etti. Buna ilaveten yüklerin daha kolay taşınabilmesi için limanlara da demir yolu bağlantıları kuracaklarını açıkladı.

Şu anda 10 limanda olan demir yolu bağlantısı sayısı 17’ye çıkarılacak.

Türkiye Demir Yolu Ağları4 iskele ve 10 limanda, toplamda 85 km olan demir yolu bağlantısının, önümüzdeki süreçte 7 limanda daha yapılacağını belirtti. Hızlı tren konusuna da değinen Turhan, Kardemir’in üretime başladığını ve bugüne kadar 770 bin ton rayın yerli imkanlarla yapılarak, kullanıldığını dile getirdi.

Milli Sinyalizasyon Projesi kapsamında 622 km’lik hat kesiminde kurulum çalışmalarına başladıklarını, Milli Tren Projeleri’nin ise Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayii A.Ş. (TÜDEMSAŞ) ve Türkiye Vagon Sanayisi Anonim Şirketi (TÜVASAŞ) işbirliğinde yürütüldüğünü söyledi. Söz konusu proje kapsamında 94 hızlı trenin yüksek teknolojili alt sistemlere sahip olması için gerekli çalışmaların da devam ettiğini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu