Yatırım yapmaya başla!

101 Milyar Dolarlık Uygulama Harcamasının Yüzde 40’ını Çinliler Oluşturdu

2018 yılında tüm dünyadaki 101 milyar dolarlık uygulama harcamalarının yüzde 40'ını Çinlilerin oluşturduğunu açıklandı. Detaylar aşağıda;
101 Milyar Dolarlık Uygulama Harcamasının Yüzde 40’ını Çinliler Oluşturdu

App Annie tarafından yayınlanan rapor, akıllı telefon büyümesinin tüm dünyada yavaşlıyor olsa da geçen yıl kullanıcıların cep telefonlarında günde ortalama 3 saat ya da yılda bir buçuk ay harcadıklarını ve toplamda 194 milyar uygulama indirdiklerini gösterdi. App Annie’nin yeni “The State of Mobile 2019” isimli raporunda, Çin’in indirilen toplam uygulamaların neredeyse yarısında sorumlu olduğu bildirildi.

Bu Çin’in akıllı telefon pazarındaki yavaşlamaya ve belirli oyunların satışı için onaylardaki geçici durdurulmaya karşı gerçekleşti. Dünyanın en büyük akıllı telefon pazarlarından biri olan Çin’in geçen yıl ücretli indirmeler, uygulama içi satın alımlar ve uygulama içi abonelikler yoluyla dünya çapındaki 101 milyar dolarlık tüketici harcamalarının yaklaşık yüzde 40’ını oluşturduğu kaydedildi.

Söz konusu harcamaların çoğunun mobil oyunlarda yapıldığı da raporda verilen bilgiler arasındaydı.

Çinli Mobil Kullanıcılar 2018'de Uygulamalara Harcanan 101 Milyar Doların Yüzde 40'ını OluşturduApp Annie’nin bölge direktörlerinden Jaede Tan’a göre Çin’in akıllı telefon pazarı benzersizdi çünkü gösterdiği gelişim bir şehirden diğerine farklılık gösteriyordu. Jaede Tan, akıllı telefon pazarının Şangay ve Pekin gibi yerlerde çok olgunlaştığını, buralardaki kullanıcıların daha az uygulama indirdiklerini ancak uygulamalarda daha fazla zaman geçirip daha çok satın alma eğiliminde olduklarını söyledi.

Yine de insanların hiç akıllı telefon sahibi olmadığı üçüncü katman, dördüncü katman şehirlerinin de bulunduğunu, buralarda insanların hala ilk kez akıllı telefon sahibi olmaya devam ettiğini aktardı.

App Annie Raporu Uygulama Harcamaları Bunları bir araya getirdiğimizde ise Çin’in böyle bir büyüme motoru olmasının nedeninin ortaya çıktığını belirtti. Haberde dünya çapındaki 300 büyük teknoloji şirketi arasında Çinli firmaların tüketici harcamalarının yüzde 32’sini kazandığı ve yaklaşık 19.6 milyar dolar gelir elde ettiği bilgisi de verildi. Buna kıyasla Amerikan firmaları ise bu havuzun yaklaşık yüzde 22’sini oluşturdu.

WeChat’in sahibi olan dev oyun şirketi Tencent, 2018’de küresel tüketici harcamalarında en büyük beş ana şirketten biri oldu.

2018 Küresel Tüketici Harcamaları Tencent En Büyük 5 Şirket Arasında Yer Aldı Diğer dört şirket ise oyun firmalarından oluştu. App Annie’den Tan, Asya’nın geri kalanında bir kartopu etkisi beklediğini, Asya’nın bir bütün olarak mobil büyümenin sonraki aşamasında büyük bir rol oynamaya hazırlandığını vurguladı.

Hindistan ve Endonezya gibi ülkelerdeki pek çok insanın internete ilk kez (çoğunlukla akıllı telefonlar üzerinden) bağlandığını söyleyen Tan, onların henüz Çinli kullanıcılar gibi uygulama mağazalarında harcama yapmadıklarını dile getirdi. Bunun olması için Tan’a göre bir katalizör olması gerekiyordu. Tan, Çin’de telefona yapılan harcama katalizörünün WeChat Pay’den geldiğini ve ilk mobil satın alımların her zaman en zoru olduğunu, bundan sonrasının kartopu etkisi olacağını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum