Paylaşım

Zuckerberg Küresel İlişkiler için Eski İngiltere Başbakan Yardımcısını İşe Aldı!


 

Facebook eski İngiltere Başbakan Yardımcısı Nick Clegg’i, küresel ilişkiler başkanı olarak işe aldı. Detaylar haberimizde;

Dün çıkan haberlere göre Facebook eski İngiltere Başbakan Yardımcısı Nick Clegg’i işe aldı. Clegg’in küresel ilişkiler ve iletişim bölümü başkanı olarak işe alındığı belirtilirken bu haber Avrupa’da sorun yaşayan sosyal medya devinin işini sağlama almak istediğine yoruldu.

51 yaşındaki Clegg’in Haziran ayında on yıldır Facebook’ta çalışan ve sonrasında grubu terk edeceğini açıklayan Elliot Schrage’ın yerine geçeceği belirtilirken, başlangıçta Londra ofisinde çalışacağı ardından Facebook’un Silikon Vadisi’ndeki genel merkezine gitmesinin beklendiği kaydedildi.

Financial Times Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in Nick Clegg’i bizzat işe aldığını ve onun şirket stratejisini şekillendirmede yardım edeceği taahhüdünde bulunduğunu yazdı.

Zuckerberg Küresel İlişkiler Başkanı Olarak Eski İngiltere Başbakan Yardımcısını İşe Aldı!Öte yandan, Nick Clegg’in 2014 yılında ekibe katılan eski PayPal Başkanı David Marcus’un ardından liderlik takımına katılan en kıdemli yabancı olduğu belirtildi. İlaveten Clegg kendi Facebook hesabından, platformun sosyal yaşamın bir parçası olmakla kalmadığını, aynı zamanda bireylerin mahremiyeti, demokratik süreçlerin bütünlüğü, serbest konuşma özgürlüğü ve yasak içerik arasındaki denge gibi toplum olarak karşılaşılan en karmaşık ve zor soruların kalbi olduğunu dile getirdi.

Clegg ayrıca son birkaç aydır Mark ve Sheryl’le konuştuktan sonra şirketin topluma yeni sorumluluklar getiren bir yolculuğa çıktığının farkına vardığını kaydetti.

İngiliz Siyasi Figürü Nick Clegg Facebook'ta ÇalışacakVe kendisinin de bu yolculuğa yön vermeye yardım etmeyi umduğunu vurguladı. 2017’de görevini kaybedene kadar İngiltere’nin en dikkat çekici politik figürleri arasında yer alan Clegg’in sözleri haliyle gündemdeki yerini aldı.

Keza Facebook’un eski bir Avrupa Komisyonu ticaret müzakerecisi olan Clegg’i işe alam kararı, Facebook’un Brüksel’deki ilişkilerini düzeltmeye çalıştığına işaret etti. Sonuçta Facebook bu sene mesajlaşma hizmeti WhatsApp aracılığıyla Avrupa’da çeşitli cezalara maruz kalmıştı. Küresel denetimlere maruz kalmasına yola açan Cambridge Analytica skandalı nedeniyle karşılaştığı soruşturmalardan bahsetmiyoruz bile!

Kısacası; Pazartesi günü Facebook’taki yeni görevine başlayacak ve Menlo Park’taki genel merkeze katılacak Nick Clegg’in, yeni iletişim şefi unvanıyla yüksek profilli bir politikacı olması aynı sonuca çıktı. Son olarak Nick Clegg’in Eylül 2017’de “Facebook ve Silikon Vadisi teknoloji devlerini savunma” başlıklı bir yazı yazdığı, birkaç ay sonra da Facebook ev Google’ın haksız eleştirisi için haber markalarına saldırdığı hatırlatıldı.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın