Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Instagram Kullanıcıları Daha Uzun Reels Videoları Çekebilecek

Instagram’ın geçtiğimiz günlerde kullanıma sunduğu Reels özelliğinin video süresi uzatıldı.
Instagram Kullanıcıları Daha Uzun Reels Videoları Çekebilecek
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Sosyal medya uygulamaları her geçen gün yeni özelliklere kavuşuyor ve kullanıcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Günümüzde en popüler sosyal medya platformlarının başında Instagram’ın geldiğini söyleyebiliriz. Facebook’un sahibi olduğu mecra yeni özellikler ile kullanıcı dostu bir hal alıyor.

Şirket son olarak Facebook ve Instagram’da üçüncü kişilerin yaptığı alıntıların kullanıcılar tarafından kaldırılabileceğini açıklamıştı. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz aylarda Instagram’da kullanıcıların kısa süreli eğlenceli videolar çekeceği Reels özelliği duyurulmuştu.

Instagram’ın bu özelliği son dönemde popüler hale gelen TikTok’a rakip olmak amacıyla geliştirdiği biliniyor. Kısa süre içerisinde sevilen özellik sahte istatistik satışlarının hedefi olmuştu. Instagram bu bölüme olan ilgiyi artırmak adına yeni bir karar daha aldı. Reels videolarında artık daha uzun süreli paylaşımlar yapılabilecek.

Reels Video Süresi Uzatıldı

Reels Video Süresi Uzatıldı

Instagram, Reels özelliğini ilk yayınladığı dönem video süresini 10 saniye olarak belirlemişti. Hatta şirket kısa süre önce keşfet butonunun yerini Reels özelliği ile değiştireceğini açıklamıştı. Bu durum pek çok kişinin tepkisini çekmişti. Sosyal medya devinin Reels’e yönelik hamleleri sürüyor.

Son olarak 10 saniye olan video süresi 30 saniyeye çıkarıldı. Bunun yanı sıra videonun üst bölümünde 10 saniyelik geri sayım sayacının olacağı belirtiliyor. Instagram’ın tüm bu hamleleri ile TikTok’taki yoğun kullanıcı kitlesini kendisine çekmek istediği anlaşılıyor.

Reels özelliğine olan ilgi yüksek gibi görünse de Instagram’ın daha büyük beklenti içerisinde olduğu belirtiliyor. Kullanıcılar gelen güncelleme ile video düzenlemeye yönelik daha fazla imkan sahip olacağı ifade ediliyor. Instagram yetkilileri ilerleyen dönemde video süresinin daha da artacağını ve bunun için gerekli çalışmaları yaptıklarını kaydetti.

Alışveriş Özelliği Açıldı

Alışveriş Özelliği Açıldı

Sosyal medya devi daha önce duyurmuş olduğu alışveriş özelliğini ülkemizde kullanıma sundu. Bu özelliğin bir süredir bazı şirketler tarafından kullanıldığı biliniyor. Yapılan güncelleme ile ilk kez Türkiye’den bir kullanıcı bu özelliği kullandı. Alışveriş uygulamasını ilk kullanan kişi Danla Bilic oldu.

5.7 milyon takipçisi olan Bilic özelliğin nasıl çalıştığını gösteren bir paylaşımda bulundu. Instagram Shopping özelliği sayesinde kullanıcılar e-ticaret sitelerine yönlendirilecek. Sosyal medya platformunun bu özelliği yaygınlaştırmaya devam ettiği görülüyor.

Bilic’in paylaşımına tıklandığında etiketlenen mağaza karşımıza çıkıyor. Mağazanın yer aldığı bölümde ‘Beğendiklerim’ adı altında bir sekme daha bulunuyor. Burada özelliği kullanan kişilerin beğendiği ürünlere göz atılabilir.

Instagram ilerleyen dönemde bu özelliği daha fazla kişi tarafından kullanılabilir hale getirmeyi planlıyor. Facebook tarafından alışveriş özelliğine dair ayrıntılı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.