Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Instagram’da Kullanıcıların Sildiği Fotoğraflara Ulaşıldığı Ortaya Çıktı

Bir araştırmacı Instagram’da silinmiş olan fotoğraflara yeniden ulaşılabileceğini ortaya çıkardı.
Instagram’da Kullanıcıların Sildiği Fotoğraflara Ulaşıldığı Ortaya Çıktı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Instagram cephesinde her geçen gün yeni bir gelişme yaşanıyor. Facebook’un sahibi olduğu sosyal mecra sahte hesaplara karşı önlem almak adına kimlik doğrulama sistemini devreye alacağını açıklamıştı.

Şirket geçmiş dönemde veri gizliliği ile alakalı çok sayıda tartışmalı haberle gündeme gelmişti. Facebook’un Cambridge Analytica skandalı başta olmak üzere kullanıcı gizliliğini ihlal eden pek çok olayın yaşandığı biliniyor.

Bilindiği üzere Instagram fotoğraf paylaşım tabanlı bir sosyal medya platformu Milyonlarca kişi her gün sayısız fotoğraf paylaşımı yapıyor. İsteyenler bu paylaşımları silme imkanına sahip. Ancak bir araştırma silinen fotoğrafların Instagram sunucularından tamamen kaldırılmadığını ortaya koydu.

Instagram’da Silinen Veriler Geri Getiriliyor

Instagram’da Silinen Veriler Geri Getiriliyor

Saugat Pokharel adlı bir araştırmacı, Instagram’da kullanıcıların silmiş olduğu fotoğraf ve mesajları geri getirmeyi başardı. Araştırmacıya göre silinen verilerin bir kopyası Instagram’ın sunucularında tutuluyor. Bu da kullanıcı gizliliği açısından riskli bir durum. Araştırmacı bulmuş olduğu hatadan dolayı Instagram tarafından ödüllendirildi. Keşfettiği hatadan dolayı 6 bin dolar ödül alan Pokharel, durumun bir hatadan kaynaklandığını söyledi.

Instagram adına açıklama yapan bir yetkili ise keşfedilen hatanın geçtiğimiz ay düzeltildiğini söyleyerek, “Araştırmacının raporunda, bir kullanıcının sildiği fotoğraf ve mesajın “Bilgilerini indir” aracında tekrar görünülebileceğini belirtti. Bu hatayı düzelttik ve herhangi bir kötü amaçlı kullanım keşfetmedik. Araştırmacıya teşekkür ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

İlgili hatanın Instagram’daki tüm kullanıcıları mı etkilediği yoksa sınırlı sayıda kişi üzerinde mi etkili olduğu şu an için bilinmiyor. Silinen verilerin sunucularda 90 güne kadar tutulduğu gelen bilgiler arasında. Benzer bir araştırma daha önce mikro blog platformu Twitter üzerinde yapılmış ve silinen mesajların geri getirilebileceği ortaya çıkmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.