Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Instagram’a QR Kod ile Hesapları Bulma Özelliği Geldi

Instagram uzun zamandır beklenen QR kod ile hesap bulma özelliğini aktif hale getirdi.
Instagram’a QR Kod ile Hesapları Bulma Özelliği Geldi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Dünyanın en çok kullanılan uygulamalarından biri olan Instagram, kullanıcı deneyimini artırmak adına yeni özellikler sunmayı sürdürüyor. Facebook’un sahibi olduğu paylaşım uygulaması her gün milyonlarca kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. Geçtiğimiz günlerde sosyal medya devi Instagram ve Messenger’da mesajlaşma araçlarını bir araya toplayacağını duyurmuştu.

Şirket kullanıcıların birbirini bulmasını kolaylaştıracak yeni bir özelliği daha aktif hale getirdi. Instagram ekibi geçtiğimiz yıldan itibaren QR kod ile arkadaş bulma özelliğini test etmeye başlamıştı. Hatta bu özellik Japonya’da bir süredir kullanılıyordu. Sosyal medya devi bu özelliği dünya genelinde kullanıma sunmaya başladı.

QR Kod Özelliği Kullanıma Sunuldu

QR Kod Özelliği Kullanıma Sunuldu

Sosyal medya devi yaklaşık bir yıldır Japonya’da kullanılan QR kod özelliğini tüm kullanıcılarına sundu. Aktifleştirilen özellik ile kullanıcılar kendi QR kodlarını oluşturabiiyor. Bu kodlar Instagram’ın dışında bağımsız bir ortamda taratılıyor ve kullanıcılara erişim sağlanabiliyor. Kodlar herhangi bir kamera uygulaması ile oluşturuluyor ve bu sayede bazı bilgilere ulaşılabiliyor.

Sosyal medya devi daha önce bu özellikle ilgili, “Yeni kişi eklemeyi her zamankinden daha kolay hale getiriyoruz. Çok yakında, yeni biriyle tanıştığınızda QR kodunu tarayarak onu kişilerinize ekleyebileceksiniz. Artık telefon numaralarını tek tek girmeniz gerekmiyor.” açıklamasında bulunmuştu.

Şirket bu özelliği daha çok kurumsal hesapların yararlanması için geliştirdi. Bu kod sayesinde Instagram’daki bir mağazayı görebiliyor ve buradan alışveriş yapılabiliyor. Aynı zamanda mağazaların açılış ve kapanış saatlerini de bu sayede görmek mümkün olmakta. QR kod oluşturmak için Ayarlar menüsünden QR kod seçeneği takip edilerek ilgili adımlar takip edilebilir.

Kullanıcıların QR kod özelliği sayesinde uygulamanın kamerasına daha az bağımlı olacağı belirtiliyor. Sosyal medya devi bu özelliği kademeli şekilde dağıtıyor ve şu an için Ad Etiketi olarak görünüyor. Güncellemenin ulaşması ile beraber Ad Etiketi sekmesi kaldırılmış olacak. Facebook, Twitter, Snapchat ve Spotify gibi pek çok popüler servis kendi QR kod sistemlerini kullanıyor. Instagram’ın da bu anlamda önemli bir eksikliği kapattığını söyleyebiliriz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın