Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

WhatsApp’a Mesajlara Tarih Filtresi ve Çoklu Cihaz Desteği Yakında Geliyor

Mesajlaşma uygulaması önümüzdeki günlerde alacağı güncelleme ile yeni özelliklere kavuşuyor.
WhatsApp’a Mesajlara Tarih Filtresi ve Çoklu Cihaz Desteği Yakında Geliyor
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Akıllı telefonların hayatımıza girmesi ile beraber pek çok mobil uygulama ile tanışma imkanı bulduk. Mesajlaşma platformları da en çok kullanılan uygulamalar arasında yer alıyor. WhatsApp ise bu rekabette başı çekiyor. Facebook’un sahibi olduğu anlık mesajlaşma uygulaması dünya genelinde 2 milyarı aşkın aktif kullanıcıya sahip.

Platform almış olduğu güncellemeler ile sunduğu deneyimi iyileştirmeye devam ediyor. Bununla beraber güvenliğin sağlanmasına yönelik güncellemeler yayınlanıyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir güvenlik araştırması telefon numaralarının sızdırıldığını ortaya koymuştu.

Mesajlaşma servisinden gelen haberler yeni özelliklerin yolda olduğunu gösteriyor. Bu özelliklerden birisi mesajların tarihe göre aranabilmesi olacak. Bir diğer özellik ise daha önce duyurusu yapılan çoklu cihaz desteği. Bu özellik ile WhatsApp’ta pek çok farklı cihaz üzerinden oturum açmak mümkün olacak.

Mesajlara Arama Filtresi Geliyor

Mesajlara Arama Filtresi Geliyor

WhatsApp’ta kullanıcıların yoğun olarak konuştukları kişilerle olan sohbetlerinde çok sayıda mesaj birikiyor. Geçmişe gidip herhangi bir mesaj bulunmak istendiğinde uzun bir yolculuğa çıkmak gerekiyor. Mesajlaşma devi bu durumu kolaylaştırmak adına yeni bir filtre üzerinde çalışıyor. Bu özellik ile kullanıcılar belirli bir tarihler içerisindeki mesajlar içerisinde arama yapabilecek.

Android beta sürümünde görülen bir diğer özellik ise depolamanın daha etkin bir şekilde kontrol edilmesini sağlıyor. Kullanıcılar bu sayede cihazlarında depoladıkları verileri daha anlaşılır bir şekilde görebilecek. Arayüzde yapılacak değişiklikler ile depolanan dosyalar belirli filtrelere göre gösterilecek. iOS için test edilen depolama kontrol arayüzünün Android’e göre daha farklı olduğu belirtiliyor.

Çoklu Platform Desteğine Sona Yaklaşıldı

Çoklu Platform Desteğine Sona Yaklaşıldı

Anlık mesajlaşma servisinin bir süredir çoklu cihaz desteği üzerinde çalıştığı biliniyor. Bilindiği üzere masaüstü uygulaması ya da web tarayıcısı üzerinden oturum açıldığında telefondaki uygulama ile bağlantı kuruluyor. Özelliğin gelmesi ile beraber WhatsApp’taki bir hesap birden fazla cihazdan açılabilir olacak. Bu destek 4 cihaza kadar oturum açma imkanı sağlayacak.

WhatsApp ekibinin bu özellikle ilgili çalışmalarda sona yaklaştığı ve yakında beta sürümünde yayınlayacağı belirtiliyor. Diğer yandan şirket sohbet yedeklerinin güvenliğini artırmak adına yeni bir düzenleme yapmaya hazırlanıyor. iCloud’a yedeklenen WhatsApp sohbetleri, uçtan uca şifreleme yöntemiyle saklanacak. Mesajların yanında videoların ve fotoğrafların da bu şekilde şifreleneceği belirtiliyor.

Bu güvenlik altyapısının bir diğer bulut depolama sistemi Google Drive’a da sunulması bekleniyor. WhatsApp’ta halihazırda mesajlar uçtan uca şifreleme ile korunuyor. Yapılacak değişiklik ile sohbet yedeklerinde de bu koruma sağlanmış olacak. Tüm bu özellikler şu an için geliştirme aşamasında ve ilerleyen günlerde kararlı sürümde yer alacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın