Yatırım yapmaya başla!

Zoom Yeni Güvenlik Altyapısını Sadece Ücretli Sürüm için Sunacak

Video konferans uygulaması Zoom’a gelecek yeni güvenlik güncellemesi ücretsiz aboneleri kapsamayacak.
Zoom Yeni Güvenlik Altyapısını Sadece Ücretli Sürüm için Sunacak

Tüm dünyayı etkisi altına alan Corona virüsü, hayatımıza yeni uygulamaların girmesine neden oldu. Çin’in Wuhan kentinde görülen ve sonrasında hemen her yere yayılan virüs insanların evlerine kapanmasına ve sosyal hayatın baştan aşağı değişmesini sağladı. Şirketlerin büyük bölümü evden çalışma modeline geçiş yaptı. Bu gelişmeler sonrası iletişim uygulamaları çok daha popüler hale geldi.

Özellikle Slack, Microsoft Teams ve video konferans uygulaması Zoom, kullanıcı sayısını hızla katladı. Yapılan araştırmalar Zoom’un kullanıcı sayısını salgın etkisiyle kısa süre içerisinde 30 katına çıkardığını ortaya koydu. Bu hızlı yükseliş beraberinde uygulamadaki güvenlik risklerinin de ortaya çıkmasına neden oldu.

Bazı şirketler ise çalışanlarına Zoom kullanımını yasaklamak durumunda kaldı. Zoom ise son dönemde güvenlik seviyesini artıracak güncellemelere ağırlık verdi. Geçtiğimiz günlerde güvenlik açıklarının kapatılması için uygulamanın güncellemesinin zorunlu tutulacağı açıklanmıştı. Ancak ücretsiz hesap kullanıcılarının canını sıkacak yeni bir gelişme yaşandı.

Ücretsiz Sürüm Kullananlara Kötü Haber

Ücretsiz Sürüm Kullananlara Kötü Haber

Bilindiği üzere Zoom platformu ücretli ve ücretsiz kullanım seçenekleri ile sunuluyor. Ücretli hesap kullananlar bazı ayrıcalıklardan yararlanma imkanına sahip olmakta. Şirket yönetiminin almış olduğu bir karar ise uygulamanın ücretsiz sürümüne olan ilgiyi azaltabilir. Zoom’un önümüzdeki günlerde şifreleme sisteminin daha güçlü hale getirilmesi planlanıyor. Ancak yapılan açıklamaya göre bu altyapı sadece ücretli sürüm için sunulacak.

Ücretsiz sürüm kullanıcıları ise yapılacak güvenlik güncellemesinden yararlanamayacak. Bununla beraber ücretsiz hesap kullanan bazı kişilerin de bu güncellemeyi alabileceği ifade edildi. Zoom güvenlik danışmanı Alex Stamos, ücretsiz hesap seçeneğinin kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından daha çok tercih edileceğini belirtiyor.

Zoom güvenlik danışmanı Stamos, şirket CEO’su ile ilgili açıklamalarda bulundu ve “Eric Yuan şu an farklı argümanları inceliyor. Yönümüzü Zoom’un ücretli versiyonunu kullanan kişilere ve şirketlere çevirdik.” ifadelerini kullandı. Yeni şifreleme altyapısının ne zaman kullanıma sunulacağı şu an için bilinmiyor.

Diğer taraftan geçtiğimiz günlerde sosyal medya devi Facebook kendi video konferans uygulaması Messenger Rooms’u kullanıma sundu. WhatsApp ve Instagram entegrasyonu da olan uygulamanın Zoom’un karşısında güçlü bir rakip olacağını söyleyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum