Yatırım yapmaya başla!

Zoom Dünyada Olduğu Kadar Türkiye’de de Kullanıcılardan Büyük İlgi Görüyor

Video iletişim uygulaması Zoom, Türkiye’deki kullanım verilerini açıkladı.
Zoom Dünyada Olduğu Kadar Türkiye’de de Kullanıcılardan Büyük İlgi Görüyor

2020 yılının ilk aylarından itibaren tüm dünya Corona virüsü ile tanışmaya başladı. İlk etapta Çin’in Wuhan kentinde görülen virüs sonrasında dünyanın dört bir yanına yayıldı ve milyonlarca kişiyi etkisi altına aldı. Bugün bile salgına yakalanan insanlar arasında binlerce yeni kişi ekleniyor. COVID-19’un dünya genelinde pandemi halini alması tüm hayatın baştan aşağı değişmesine neden oldu. İnsanlar evlerinde daha fazla vakit geçirmeye başladı.

Şirketler çalışanlarını evlerine gönderdi ve uzaktan çalışma modeline geçiş yaptı. Bu değişim dijital uygulamaların daha fazla kullanılmasına neden oldu. Bir uygulama var ki kimse tarafından bilinmiyorken kısa zamanda milyonlarca kişiye ulaştı. Video konferans uygulaması Zoom kullanıcılardan büyük ilgi görmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde uygulama iOS uygulama mağazası App Store’da ulaşılması güç bir rekora imza atmıştı. Dünya genelinde elde edilen bu başarı Türkiye’de de kendisini gösteriyor. Şirket Türkiye’de ulaştığı son kullanıcı verilerini açıkladı.

Zoom Türkiye Verilerini Açıkladı

Zoom Türkiye Verilerini Açıkladı

Video konferans uygulaması geçtiğimiz yılın Aralık ayında 10 milyon kişi tarafından kullanılıyordu. Corona virüsünün de etkisiyle Nisan ayında uygulamanın kullanıcı sayısı 300 milyona çıkmıştı. Şirket yılın ilk çeyreğinde gelirlerini 328 milyon dolara çıkarmıştı. Zoom son olarak Türkiye’deki artış oranlarını açıkladı.

Buna göre ülkemizde uygulamayı ücretli olarak kullanan kişi sayısı 139 kat artış gösterdi. Kurumsal alandaki müşteri sayısında da 10 kat artış olduğu belirtiliyor. Platformda ulaşılan toplantı süresi ise Nisan ayı itibarıyla yıllık 2 trilyon dakikayı geçmiş durumda. 100 binden fazla kişinin K-12 seviyesinde okul, uzaktan eğitim ve iletişim amacıya Zoom kullandığı belirtiliyor.

Uygulamanın salgın öncesinde sadece iş odaklı olarak kullanıldığı belirtiliyor. Ancak virüsün yaygınlaşması ile beraber pandemi döneminin yükselen yıldızı Zoom oldu. Uygulamanın hızla yükselişi sonrasında Facebook, 50 kişiye kadar toplantı yapılmasını sağlayan Messenger Rooms uygulamasını sunmuştu.

Zoom Güvenliğe Odaklandı

Zoom Güvenliğe Odaklandı

Video konferans servisi hızla büyümesinin yanı sıra çeşiti güvenlik ihlalleriyle de sıkça gündeme gelmişti. Şirket kullanıcıların güvenlik endişelerini gidermek adına bugüne kadar AES 256 bit GCM şifreleme, güvenlik simgesi, veri merkezi konumu, yeşil şifreleme kalkanı, kullanıcı raporlama, toplantılar için parola belirleme, kısıtlı ekran paylaşımı, Zoom Chat kontrolleri gibi özellikleri kullanıcıların hizmetine sundu.

Şirket ayrıca bağımsız uzmanlardan ve test kuruluşlarından güvenlik seviyesini artırmak adına yardım alıyor. Video konferans uygulaması önümüzdeki günlerde uçtan uca şifreleme teknolojisini getirmeye hazırlanıyor. Bilindiği üzere bu teknoloji WhatsApp, Telegram, Messenger gibi popüler mesajlaşma uygulamalarında uzun zamandır kullanılıyor.

Uçtan uca şifreleme teknolojisi ile sohbet esnasında iletilen veriler şifreleniyor ve üçüncü kişiler tarafından görülmüyor. Şirket geçtiğimiz günlerde güvenli mesajlaşma ve dosya paylaşım platformu Keybase’i satın almıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum