Yatırım yapmaya başla!

Video Konferans Uygulaması Zoom Kullanıcı Verilerini Sızdırıyor

Video konferans platformu Zoom’un iOS uygulaması kullanıcı verilerini Facebook ile paylaştı.
Video Konferans Uygulaması Zoom Kullanıcı Verilerini Sızdırıyor

Dünya genelinde hızla yayılan Corona virüsü nedeniyle sosyal hayat fazlasıyla olumsuz etkileniyor. Ancak sosyal medya uygulamaları için tersi bir durum söz konusu. İnsanların evlerine kapanması ile beraber dijital uygulamaların büyük bölümünde adeta trafik patlaması yaşandı. Hatta video platformlarının büyük bölümü hizmetlerinin aksamaması adına görüntü kalitelerini düşürüyor.

İlginin arttığı bir diğer uygulamalar ise Skype ve Zoom gibi video konferans uygulamaları oldu. İnsanlar birbirleri ile iletişim kurmak için bu gibi uygulamalara daha fazla ilgi gösteriyor. Ancak Zoom uygulaması kullanıcı verileri için riskli bir durum ile gündeme geldi. Video konferans platformu Zoom’un iOS sürümünün Facebook ile veri paylaşımı yaptığı belirtildi.

Zoom Veri İhlali ile Gündeme Geldi

Zoom Veri İhlali ile Gündeme Geldi

Zoom’un kaynak kodları içerisinde Facebook’un yazılım geliştirme araçlarının kullanıldığı biliniyor. Uygulama açıldığında Facebook API’si ile bağlantı sağlıyor. iOS uygulamasında bu yol ile Facebook ile veri paylaşımı yapıldığı ortaya çıktı. Üstelik uygulamanın gizlilik politikasında böyle bir maddeye yer verilmemiş. Zoom geliştiricileri üçüncü parti uygulamalar ile veri paylaşımı olduğunu reddetmiyor ancak Facebook ile böyle bir paylaşım yapıldığını açıkça ifade etmiyor.

Söz konusu veri paylaşımının iOS uygulamasında olduğu belirtilirken Android tarafında böyle bir durumun olup olmadığı şu an için bilinmiyor. Paylaşılan veriler arasında kullanılan cihaz, operatör, saat ve konum bilgileri bulunuyor. Toplanan bu verilerin kullanıcılara özel reklam gösterimlerinde kullanıldığı belirtiliyor. Facebook’un gizlilik politikalarında diğer uygulamaların veri paylaşımı şartlarını açıkça belirtmesi gerektiği ifade ediliyor.

Zoom’un gizlilik politikasında böyle bir ifadenin yer almaması ise veri ihlali olarak algılanıyor. Video konferans uygulaması daha önce de çeşitli veri ihlalleri ile gündeme gelmişti. Geçtiğimiz yıl bir araştırmacı Zoom’daki güvenlik açığı ile web kameraları üzerinden izinsiz erişim sağlandığını ortaya çıkarmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum