Yatırım yapmaya başla!

Zoom Uygulamasına Gizlilik Odaklı Yeni Özellikler Geliyor

Video konferans uygulaması Zoom, ücretsiz hesap kullanıcıları için yeni güvenlik özellikleri geliştiriyor.
Zoom Uygulamasına Gizlilik Odaklı Yeni Özellikler Geliyor

Bir süredir tüm dünya COVID-19 pandemisi ile yatıp kalkıyor. Çin’in Wuhan kentinden doğan ve sonrasında tüm dünyaya yayılan virüs nedeniyle insanların yaşam şeklinin baştan aşağı değiştiğini söyleyebiliriz. Çok sayıda fabrika kapandı ve milyonlarca çalışan evden çalışma modeline geçmek durumunda kaldı. Bu süreçte dijital uygulamalara olan ilgide büyük bir artış olduğuna tanık oluyoruz. İnsanlar birbirleri ile video konferans yoluyla iletişim kurmaya başladı.

Bu amaca yönelik olarak kullanılan uygulamaların başında ise Zoom geliyor. Video konferans servisi salgın sürecinde kullanıcı sayısını 300 milyona kadar çıkardı. Buna rağmen uygulama çeşitli güvenlik ihlalleri ile gündeme gelmekten kurtulamadı. Geçtiğimiz günlerde yapılan araştırmalarda Zoom’un kullanıcı güvenliğini ihlal eden açıklara sahip olduğu ortaya çıkmıştı.

Şirket bir açıklama yapmış ve 3 ay içerisinde bu açıkları ortadan kaldıracağının garantisini vermişti. Gelen haberler Zoom’nun sorunları ortadan kaldırmak adına harekete geçtiğini gösteriyor. Şirket ücretsiz kullanıcılarına yönelik olarak güvenlik odaklı 3 yeni önlem alıyor.

Zoom’a Yeni Güvenlik Önlemleri

Zoom’a Yeni Güvenlik Önlemleri

Son günlerin en çok kullanılan video konferans uygulaması Zoom, ücretli ve ücretsiz abonelik seçenekleri ile hizmet veriyor. Ücretli hesap kullanıcıları belli başlı bazı ayrıcalıklardan faydalanabiliyor. Yapılan son açıklama ücretsiz şekilde video konferans uygulamasını kullanan kişileri ilgilendiriyor. Yapılacak olan değişiklik ile ücretsiz hesap sahipleri düzenleyecekleri tüm toplantılar için parola belirleme imkanına sahip olacak.

Bununla beraber toplantıyı düzenleyen yönetici, gelen katılımcıları tek tek onaylayabilecek ve bu özellik varsayılan ayarlarda aktif olarak kullanılacak. Açıklamada ekran paylaşma özelliğinin de sadece yönetici tarafından kullanılabileceğinin altı çizildi. Zoom kullanıcıları hesap açtıkları zaman kullanıcı adı ve şifre bilgilerinin yanı sıra bir de PMI kodu alıyor.

Bu kodun kontrolsüz şekilde paylaşılması ile beraber düzenlenen toplantılara davetsiz misafirler katılabiliyor ve görüşmelerin sızdırılması söz konusu olabiliyor. Uzmanlar Zoom’da kullanıcıların toplantı kimlik bilgilerini paylaşırken dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Bunun yanında ücretsiz hesap kullanıcıları davetiye bağlantılarına ek olarak şifre tanımlayabilecek. Bu özellik bugün için platformun ücretli aboneleri tarafından kullanılabiliyor. Zoom’un gizlilik odaklı yeni özelliklerini önümüzdeki haftalar içerisinde ücretsiz kullanıcıları için sunması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum