Yatırım yapmaya başla!

Zoom Veri Güvenliği için Farklı Bir Şifreleme Teknolojisi Kullanacak

Video konferans uygulaması Zoom güvenlik ihlallerine karşı yeni bir şifreleme teknolojisi üzerinde çalışıyor.
Zoom Veri Güvenliği için Farklı Bir Şifreleme Teknolojisi Kullanacak

Corona virüsünü dünya genelinde yaygın hale gelmesi sonrası iş ve sosyal hayatın baştan aşağı değiştiğine tanık oluyoruz. Kısa sürede yayılan virüs nedeniyle evden çalışma uzaktan eğitim modelleri yaygın hale geldi. Dolayısıyla dijital iletişim uygulamaları daha fazla kişi tarafından kullanılır oldu. Facebook, Twitter, YouTube, Instagram gibi sosyal medya uygulamalarının yanı sıra görüntülü iletişim platformları da hayatımızda daha fazla yer tutmaya başladı.

Bu dönemin yükselen yıldızı ise Zoom oldu. Pandemiden önce çok az kişinin bildiği bu uygulama COVID-19 döneminin yükselen yıldızı olmuş görünüyor. Kullanıcı sayısını hızla katlayan uygulama ülkemizde de uzaktan eğitim sürecinde yaygın bir şekilde kullanılıyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan araştırmada Zoom’un Türkiye’deki uzaktan eğitim sürecinde ilk tercih olduğu görülmüştü.

Uygulama ülkemizdeki tüm yurt dışı kaynaklı internetin yüzde 20’sini kaplar hale geldi. Platformun hızla popüler olması çeşitli güvenlik ihlallerinin de ortaya çıkmasına neden olmuştu. Zoom ekibi ise bu sorunları gidermek adına canla başla çalışmasını sürdürüyor. Son olarak düzenlenen Zoomtopia etkinliğinde güvenlik teknolojisine dair önemli açıklamalar yapıldı.

Zoom’a Yeni Şifreleme Altyapısı Geliyor

Zoom’a Yeni Şifreleme Altyapısı Geliyor

Günümüzde iletişim uygulamalarında veri güvenliği uçtan uca şifreleme teknolojisi ile sağlanıyor. WhatsApp, Telegram gibi mesajlaşma uygulamalarında tüm veriler bu teknoloji ile şifreleniyor ve üçüncü kişilerin görmesinin önüne geçiliyor. Zoom’un da bir süredir uçtan uca şifreleme özelliği üzerinde çalıştığı biliniyor. Son etkinlikte bu altyapıya dair açıklamalar yapıldı.

Zoom’da sağlanacak uçtan uca şifreleme teknolojisi 4 aşamalı olarak sunulacak. İlk etapta bu teknolojinin sadece ücretli kullanıcılar için geleceği açıklanmıştı. Ancak gelen tepkiler sonrası Zoom ekibi bunu tüm kullanıcılara getireceğini duyurmuştu. Yeni dönemle beraber kullanıcılar uçtan uca şifrelemeye tek seferlik mobil doğrulama sürecinden geçerek erişim sağlayabilecek. Bu da kullanıcıların platforma erişim sağlamak için telefonlarına ihtiyaç duyabileceği anlamına geliyor.

Halihazırda Zoom’da GCM şifreleme teknolojisi kullanılıyor. Toplantıyı oluşturan kişi tarafından tüm şifreleme oluşturuluyor. Katılımcılara giden şifreleme bilgileri de o kişi tarafından oluşturulmuş oluyor. Görüşmelerde ekranın sol üst tarafında görülen yeşil kalkan butonu, uçtan uca şifrelemenin aktif olduğu anlamına geliyor. Önümüzdeki günlerde gelecek güncelleme ile güvenlik numaraları tüm kullanıcılar tarafından görülebilecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum