Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Zoom Engelli Kullanıcılara Yönelik Yeni Araçlar Geliştirdi

Video konferans servisi Zoom, engelli kullanıcılara yönelik yeni erişilebilirlik seçenekleri sundu.
Zoom Engelli Kullanıcılara Yönelik Yeni Araçlar Geliştirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Son döneme dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi ile beraber insanlar evlerinde daha fazla vakit geçirmeye başladı. Çalışanların büyük bölümü ise uzaktan çalışma modeline geçiş yaptı. Bu durum insanların dijital uygulamaları daha fazla kullanmasına neden oldu. Pandemi döneminin yükselen yıldızı ise video konferans servisi Zoom oldu. Kısa sürede kullanıcı sayısını katlayan servis geçtiğimiz günlerde ikinci çeyrek verilerini açıklamıştı.

Şirket büyüme rakamları ile dikkatleri üzerine çekmişti. Bunun yanı sıra Zoom’da güvenlik ihlalleri de yapılan araştırmalarla ortaya çıkmıştı. Video konferans servisi bu gibi durumların önüne geçmek adına yeni önlemler almaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde hesapların korunmasının iki faktörlü kimlik doğrulama sistemi ile sağlanacağı açıklanmıştı. Son olarak engelli kullanıcıların beğenisini kazanacak yeni özelliklerin sunulduğu açıklandı.

Zoom’a Yeni Erişilebilirlik Seçenekleri

Zoom’a Yeni Erişilebilirlik Seçenekleri

Popüler video servisi duyma ve görme sorunu yaşayan kullanıcıları için yeni hizmetler geliştiriyor. Bunlardan birisi kullanıcıların aynı anda birden fazla videoyu sabitleme özelliği oldu. Şu an için kullanıcılar tek bir videoyu ekranda sabitleme imkanına sahip oluyordu. Yeni özellik sayesinde işitme engelliler için işaret dili ile tercüme yapan kişiler ekranda sabit tutulabilecek.

Zoom kullanıcılara en fazla dokuz kişiye kadar görüntü sabitleme izni sunacak. Kullanıcılar bu sayede birden fazla videoyu da öne çıkarma imkanına sahip olacak. Galeri görünümünde de yapılacak değişiklik ile kullanıcılar burada bulunan videoların pozisyonlarını yeniden ayarlayabilecek.

Yapılan diğer değişiklikler arasında klavye kısayolları, ekran okuyucu arayüzü ve görme engellilere yönelik düzenlemeler yer alıyor. Kullanıcılar altyazıları istedikleri boyutlarda ayarlayabilecek. Altyazı desteğini Zoom kendisi sunmuyor ancak üçüncü taraf uygulamalar aracılığı ile bunu yapmak mümkün.

Android için Sanal Arka Plan Özelliği Geldi

Android için Sanal Arka Plan Özelliği Geldi

Uzaktan çalışmanın yaygınlaşması ile beraber kullanıcıların en çok kullandığı uygulamaların başında Zoom geliyor. Bu durumda olan kullanıcıların Zoom’da en çok kullandığı araçlardan birisi sanal arka plan özelliği oldu. Böylelikle ev ortamında bulunan dağınık ortam karşı tarafa gösterilmiyordu.

Kullanıcı mahremiyeti ve gizliliği sağlamak adına Zoom’un bu özelliği son derece faydalı. Android kullanıcıları uzun zamandır bu özelliği bekliyordu. Zoom beklenen güncellemeyi yayınladı ve sanal arka plan özelliğini Android kullanıcılarının beğenisine sundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu