Yatırım yapmaya başla!

Ziraat Katılım Bankası’ndan Büyük Başarı

Ziraat Katılım Bankası’ndan Büyük Başarı

Ziraat Katılım Bankası, 29 Mayıs’ta kapılarını bankacılık sektörüne açtı. 5 ay gibi çok kısa bir süre içerisinde 13 bankayı geçebilmeyi başardı. 5 ay içerisinde 16 şube açan bankanın hedefinde, yıl sonuna kadar 20 şubeye ulaşmak yer alıyor.

2023 yılına kadar 500 şube açmak istediklerini söyleyen Ziraat Katılım Bankası Genel Müdürü Osman Arslan; “29 Mayıs’tan bu yana 6’sı İstanbul, 3’ü Ankara, 2’si Konya, birer de Bursa, Gaziantep, Diyarbakır, Çorum ve Aksaray olmak üzere toplam 16 şubeyi faaliyete geçirdik. Bu yıl için 20 şube açmayı planlamıştık; ama 21 şube ile yılı kapatmış olacağız. 2016 sonunda 50 şube ile birlikte ülkemizin GSYİH’nin %80’in temsil edildiği bölgeyi kapsamış olacağız,” dedi.

Amaçlarının sektöre katkı sağlamak ve büyütmek olduğunu ifade eden Arslan, hesap açtırmaya gelen müşterilerin %70’inin geleneksel bankalardan geldiğini söyledi. Arslan, kredi taleplerine de değindi ve genel olarak inşaat, demir-çelik, gıda-tarım, tekstil, hizmet, madencilik ve ticaret sektörlerinde talep olduğunu bildirdi. Açıklamasına şu sözlerle devam eden Arslan; “Bilanço büyüklüğünde ise 1.7 milyar liraya ulaştık. Bu büyüklükle şimdiden Türkiye bankacılık sisteminde 13 bankanın önüne geçtik. İlk yıl için hedefimiz bilanço büyüklüğünde 2.5 milyar liraya ulaşmaktı, bu hedefe doğru yaklaşıyoruz. 2018’de bilanço büyüklüğümüzün 30 milyar liraya yükseleceğini öngörüyoruz,” dedi.

Katılım bankacılığının reel ekonomi ile birlikte üretimin desteklenmesi temelleri üzerine inşa edildiğini söyleyen Arslan, her kesimden müşterilerinin olmasını istediklerini belirtti. Arslan, tarım sektörü de dahil tüm sektörlerde aktif şekilde rol almak istediklerini ifade etti. Bu sistem ile dünyada fazlasıyla uygulanan; fakat Türkiye’de tam potansiyele erişmemiş ürünlerle fark yaratmak istediklerini de sözlerine ekledi.

Ziraat Finans Grubu, Ziraat Katılım Bankası’nın kurulumu için 6 ay gibi bir süre harcadı. Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, bu sistemin var olanı tekrar etmeye değil; yeni iş modeline dayandığını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum