Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sanal Kart Nedir? Nasıl Kullanılır? Avantajları Nelerdir?

Online alışverişin giderek yaygınlaşmasıyla kullanımı artan sanal kartlar; nasıl alındığı, özellikleri gibi yönleriyle merak edilmektedir. Bilinmesi gerekenler aşağıda ele alınmaktadır;
Sanal Kart Nedir? Nasıl Kullanılır? Avantajları Nelerdir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Limiti kullanıcı tarafından belirlenen ve yalnızca online alışverişlerde geçerli olan sanal kart, avantajlı yönleriyle giderek daha çok insanın dikkatini çekmektedir. Çünkü bu sayede kullanıcı, bilgilerinin üçüncü şahısların eline geçme riskine karşı kendini güvenceye almaktadır.

Sonuçta günümüzde dev şirketlerden ün yapmış sitelere varana kadar birçok firma, siber saldırılarla karşılaşmakta ve müşteri bilgilerinin çalındığını açıklamaktadır. İşte bu gibi durumlarda imdada yetişen sanal kartlar, kişinin online alışverişi korku duymadan yapmasını sağlamaktadır.

Kredi kartındaki tüm özelliklerin ve fırsatların kullanılabildiği sanal kart, aynı zamanda çalınma-kaybolma riski de taşımamaktadır. Daha birçok avantaja sahip sanal kart hakkındaki detaylar aşağıdaki başlıklarda tek tek incelenmiştir:

Sanal Kart Nedir?

Sanal Kart Nedir?Kredi kartına bağlı olarak açılabilen, fiziki varlığı olmayan ancak tüm online alışverişlerde kullanılabilecek 16 haneli bir alışveriş kartı numarasıdır.

Ücretsiz olarak verilmekte, limiti kullanıcının isteğine göre belirlenmektedir. Sanal kartta para kalması durumunda hesaba geri aktarma şansı da bulunmaktadır.

Sanal kart kullanıma açıldığında limiti 0 TL olarak belirlenir. Ardından belirlenen miktar, müşterisi olunan bankanın internet bankacılığı aracılığıyla kredi kartının limitinden aktarılır.

Sanal Kart Detaylar

Bununla birlikte kullanıcı tarafından belirlendiği için limiti aşma riski yoktur ve asıl kartın bilgileri hiçbir şekilde internette paylaşılmamaktadır.

Sanal karta sadece alışveriş yaparken ve gerektiği kadar para yüklemek, üçüncü kişi tehlikesini en aza indirmektedir. Fazla yüklenen miktarın alışveriş sonrası tekrardan kredi kartına aktarılması da önemlidir.

Kısacası sanal kart, kullanıcı sahtecilik ve dolandırıcılık işlemlerine karşı koruyan internet üzerinden yapılan işlemlerde kullanılan finansal bir araçtır. Günümüzde geleneksel bankaların yanı sıra dijital bankacılık şirketleri de müşterilerine bu olanağı sunmaktadır.

Böylelikle sanal ortamda gerçekleştirilen sahtekarlıklara karşı önlem alınmaktadır.

Sanal Kart Nasıl Temin Edilir?

Sanal Kart Nasıl Temin Edilir?Bazı bankalar talep edilmese bile kredi kartının teslimi sırasında kullanıma hazır sanal kartın bilgilerini kullanıcıya iletmektedir. Ancak böyle bir durum yoksa ve kullanıcı sanal kart istiyorsa, o zaman gerekli kanallara başvuru yapılmalıdır.

Bunun için de internet ya da telefon bankacılığı kullanılarak kolaylıkla talep oluşturulabilir. Ayrıca talep bankalara SMS yoluyla da iletilebilmektedir. Tabii tüm bu başvuru yolları dışında şubeye gitme seçeneği de bulunmaktadır.

Sanal kart, tıpkı kredi kartı gibi 16 haneli kart numarasına, cvc koduna ve son kullanım tarihine sahiptir. Anında oluşturulan sanal kartlar, hemen kullanılabilmekte ve hiçbir ücreti bulunmamaktadır.

Sanal Kart Nasıl Kullanılır?

Sanal Kart Nasıl Kullanılır?Başvurunun yapılmasının hemen ardından sanal kart oluşturulur. Adından da anlaşılabildiği gibi bu finansal araç, herhangi fiziki bir varlığa sahip değildir.

Yalnızca internet ortamında kullanılabilmektedir. Yani limit ne kadar olursa olsun sanal kart fiziki mağazalarda kullanılamamaktadır.

Günümüzde online alışverişin ne kadar yaygın yapıldığı ve dolandırıcılıkların aynı oranda arttığı düşünüldüğünde sanal kart kullanımı gereklilik halini almıştır. Sanal kartın oluşturulmasının ve kullanıcı tarafından istenilen limitin bağlı olduğu kredi kartından aktarılmasının ardından da kullanıma başlanabilir.

Sanal kart bu aşamada tıpkı kredi kartı gibi kullanılmaktadır. Online alışveriş tamamlandıktan sonra geriye limit kaldıysa bu kredi kartına aktarılabilir.

Sanal Kart Neden Daha Güvenli ve Avantajlıdır?

Sanal Kart Neden Daha Güvenli ve AvantajlıSanal kartın daha güvenli olmasının ilk sebebi; 0 TL limitle oluşturulmasıdır. İnternetten alışveriş yapılacak zamanlarda, kredi kartı limitinden istenen miktar sanal karta aktarılır ve işlem bittiğinde arta kalan miktar tekrardan kredi kartına transfer edilebilir.

Çoğu banka sanal kartın kullanımı sonrasında kalan miktarı, kullanıcının kredi kartına otomatik olarak aktarmaktadır. İşlem online kanallar aracılığıyla kullanıcı tarafından da kolaylıkla yapılabilmektedir.

Ayrıca kartın 0 limitle gelmesi ve kullanıcı tarafından alışveriş yapılacağı zaman belirlenmesi, limit aşımı riskini de ortadan kaldırmaktadır.

Sanal Kart Güvenliği

Sanal kart uygulaması, kullanıcının korkularını ortadan kaldırmaya yöneliktir. İlk neden limitin kullanıcı tarafından belirlenmesi, ikincisi ise alışveriş sonrasında limitin hemen 0’a çekilebilmesidir.

Örneğin kullanıma yeni başlanan sanal karta 200 TL yüklendi ve o kadarlık alışveriş yapıldı. Bu noktadan sonra kart bilgileri kötü niyetli kişilerin eline geçse bile kullanıcı için risk yoktur. Özellikle de kredi kartı limiti yüksek olanlar için sanal kart önemli bir gerekliliktir.

Bununla birlikte sanal kart kullanıcı tarafından istenildiği zaman silinmekte ve kullanımına son verilebilmektedir. Karta aidatı ya da ücretinin olmaması bir diğer avantajıdır.

Kredi kartından daha güvenilir ve ücretsiz olması, aynı zamanda limitinin kullanıcı tarafından belirlenmesi gibi öne çıkan yönleriyle ayrılmaktadır. Zaten başlıca avantajları bunlardır. Pek çok alışveriş sitesinden sanal kart uygulamasına özel indirim ve kampanyalardan yararlanabilmek de cabasıdır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın