Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kredi Öderken İkinci Kez Kredi Çekilir mi?

Kredi öderken başka bir krediye daha başvurmak mümkündür. İkinci kez kredi almanın ne kadar mantıklı olduğu ise kişinin finans durumunda bağlıdır.
Kredi Öderken İkinci Kez Kredi Çekilir mi?
Son Güncelleme: 
Yorum

Sınırsız ihtiyaçların sınırlı kaynaklarla karşılanmaya çalışılması durumunda, birçok sıkıntı yaşanması kaçınılmaz olmaktadır. Nakit para ihtiyacıyla bankadan çekilen kredi, gerek yeni ihtiyaçlar gerekse keyfi harcanan paralar yüzünden tekrarlanmak durumunda kalabilir. Hesapta olmayan masraflar ve ihtiyaçlar sebebiyle aynı bankadan ikinci kez ya da başka bir bankadan kredi çekmeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Ancak kredi ödemeniz varken, bankaların size tekrar kredi verip vermeyeceğini bilmiyorsunuz değil mi? Bu sorunun cevabı net olmamakla birlikte kişiden kişiye değişecektir.

Bu durumda, gelin ikinci kez kredi çekiminin mümkün olup olmadığı sorusunu birlikte cevaplayalım:

Kredi Öderken İkinci Kez Krediye Başvurmak

Kredi Öderken İkinci Kez Krediye BaşvurmakBorç ödemek veya yeni bir araba/ev sahibi olmak için kredi çekmiş olabilirsiniz. Ödemeleriniz devam ederken, bitmek bilmeyen ihtiyaçlarınızı karşılamak için tekrardan nakit para talebinde bulunabilirsiniz. Bu durumda sizi kurtaracak bankalara doğru adım atmanız gerekmektedir. Tekrar kredi alabilir miyim sorusunun cevabı bankalarda gizlidir; fakat bankaya gitmeden önce bir fikriniz olsun istiyorsanız yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.

İkinci kez kredi çekebilmeniz; gelir durumunuza, kredi notunuza ve ödeme performansınıza bağlı olarak belirlenir. Tekrar kredi talebinde bulunduğunuzda dikkat edilecek ilk husus, kredi notunuz olacaktır. Kredi notunuz yüksekse aynı bankada ikinci kez ya da farklı bir bankadan kredi çekebilme şansınız büyük oranda artacaktır. Ödemeleri geciktirmeme ve tüm borçları ödeme gibi etkenler, kredi notunuz üzerinde öneme sahiptir. Kredi notunu yükseltmek için neler yapabileceğinizi buradan öğrenebilirsiniz.

Tavsiye İçerik: Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?

Aylık gelir durumunuz da ikinci krediyi çekebilmeniz için önemli bir kriterdir. Yeni kredi alındığında ödemesinin rahatlıkla yapılabileceğini gösteren gelir belgesi bankaya ibraz edilmelidir. Maaş durumunuz, ev kiranız ya da gelirleriniz ve aile bireyleri sayısına göre gider çıkarıldıktan sonra kalan tutar, ikinci krediyi ödemeye yeterse bankalar ikinci hatta üçüncü krediyi kullanmanıza izin vereceklerdir.

İkinci Kez Kredi Çekerken Dikkat Edilen Hususlar

İkinci Kez Kredi Çekerken Dikkat Edilen Hususlarİhtiyaçlarınızı karşılamak için yeniden kredi başvurusunda bulunduğunuzda, bankaların hesaba kattığı birkaç şey daha vardır: İlk kredinizden ne kadar borcunuzun kaldığı, almak istediğiniz kredinin miktarı ve bu ikisinin toplamının bankanın belirlediği limiti geçmemesi. Kredi başvurunuzda aylık maaşınızı, eşinizin veya aile bireylerinin maaşını, kira gibi ek gelirleri de beyan etmeniz durumunda, bankalar kredi üst sınırınızı yüksek seviyelere kadar çıkartacaktır. Bu durum, tamamen bankanın inisiyatifindedir ve bankadan bankaya göre farklılık gösterir. Eğer ilk kredinizden kalan borç ile ikinci kez çekmek istediğiniz kredinin toplamı belirtilen üst sınırı geçmiyorsa ikinci kredi başvurunuz olumlu sonuçlanacaktır.

Ödemelerinizde bir sorun yoksa, zamanında ve tamsa, kredi notunuz yüksekse ve geliriniz ikinci krediyi ödemeye yetiyorsa düşük faiz oranlarından da yararlanabilirsiniz. Siz söylemeden bankalar, faiz oranını düşürmeyi kendileri teklif edeceklerdir. Ancak siz de ikinci kez kredi çekmek istediğinizi bankaya bildirip, çekeceğiniz krediyle önceki borcunuzu ödeyeceğinizi söylerseniz bankanız da düşük faiz imkanlarından yararlanmanızı sağlayabilir. Bu durum bir nevi borç transferi gibi görünse de bankaya borç transferi talebiyle gitmediğiniz için çekeceğiniz krediyle borcunuzun tamamını ödemek zorunda değilsiniz. Taksitler halinde ancak zamanında ve tam ödemeyle önceki kredi borcunuzu kapatabilirsiniz. Borç transferiyle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Ödeme performansı yüksek olan müşteriler, bankalar için velinimet kabul edilir. Bu nedenle, ikinci bir kredi çekmekte zorlanmazsınız. Çünkü bankaların amacı da para satmaktır. Faiz oranlarındaki indirim de size daha fazla para satmasını sağlayacaktır. İkinci kez alacağınız krediyi, aynı ya da farklı bankadan alabilirsiniz. Seçim size kalmıştır; ancak bankalara giderek tek tek faiz oranlarını ve detaylarını öğrenmeniz, en düşük faiz hangisindeyse onunla anlaşmanız sizin yararınıza olacaktır.

Hiç bitmeyen nakit para ihtiyacının karşılanacağı yollardan biri olan kredi, eksikleri gidermek ya da mal sahibi olmak için herkes tarafından kullanılmakta. Günümüzde insanlar bir krediyle yetinmeyip, ikinci hatta üçüncü kredilerini çekmek istemekte, bankadan alacağı cevabı bilmediği için tedirgin olmaktadır. Bu durum tamamen sizin finansal geçmişinizle ilgilidir. Kredi skorunuz ve geliriniz yeterliyse ikinci kez kredi çekmek için önünüzde hiçbir engel kalmayacaktır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu