Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kredi Öderken İkinci Kez Kredi Çekilir mi?

Halihazırda devam eden bir kredi öderken yeni kredi başvurusu yapmak mümkündür. Peki, üst üste kredi çekilir mi? Yeniden borçlanmak mantıklı mı? İşte yanıtlar:
Kredi Öderken İkinci Kez Kredi Çekilir mi?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Günümüz koşulları, sınıf ayrımı fark etmeksizin herkes için kredi kullanımını neredeyse zorunlu hale getirdi. Gerek nakit ihtiyaçları gerek konut, taşıt gibi büyük bütçeli satın alımlar için sayısız insan, bankaların kredi imkanından yararlanıyor.

Fakat ihtiyaçların artması ya da daha farklı nedenler, halihazırda kredisi devam eden kişileri yeniden finansman arayışına yönlendiriyor. İşte bu noktada “kredi borcu olan tekrar kredi çekebilir mi, aynı bankadan iki kez kredi çekilir mi” türevi sorular, merak ediliyor.

Siz de bireysel bir kredisi olan ve başka bir kredi kullanıp kullanamayacağını merak edenlerden olabilirsiniz. Aslında sorunun yanıtı kısaca “evet” olsa da ikinci kez kredi çekmekle ilgili bilinmesi gereken önemli noktalar var.

İşte; “ikinci bir ihtiyaç kredisi almak mümkün mü, tüm bankalar buna izin verir mi, ikinci bir kredi için hangi borç veren seçilmeli, yeniden kredi kullanmak için kredi notum kaç olmalı” sorularına yanıtlar:

Kredi Öderken İkinci Kez Krediye Başvurmak

Borç ödemek veya yeni bir araba – ev sahibi olmak için kredi çekmiş olabilirsiniz. Ödemeleriniz devam ederken, bitmek bilmeyen ihtiyaçlarınızı karşılamak için yeniden finansmana gereksinim duyabilirsiniz.

Hatta yalnızca finansman ihtiyacı da değil! İhtiyaçlarla birlikte bankacılık sektöründeki rekabet de arttığı için günümüzde borçluların önüne bir sürü avantajlı fırsat çıkabiliyor.

Kurumların kampanyalarından refinansman yöntemine ya da yeni ihtiyaçlara kadar farklı nedenlerle, yeni kredi başvuruları yapılıyor.

Diyelim ki belirli bir süre önce yüzde 4 faiz oranıyla 40 bin lira kredi kullandınız ve toplam geri ödeme tutarınız (vadeye ve bankanın masraflarına göre değişkenlik gösterebilir) 60 bin lira.

Ödemelerinizde zorlanmasanız bile herhangi bir bankanın yüzde 0 faizle kredi imkanıyla karşılaşırsanız, haliyle bundan yararlanmak isteyebilirsiniz.

Yani kredi borcunuz varken yeni bir kredi alabilirsiniz ki bunun farklı gerekçeleri olabilir. Zaten “kredi öderken ikinci kez kredi çekilir mi” sorusunun yanıtı da kısmen gerekçeye bağlıdır.

Çünkü maddi sıkıntı çekiyorsanız, kredi taksit ödemelerinizi aksatıyor ve varlık-borç durumunuzu dengeye sokamıyorsanız, ikinci kredi başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir.

Diğer bir ifadeyle uygunluk şartlarını karşılıyorsanız ikinci krediyi almak mümkünken kredibiliteniz uygun değilse muhtemelen olumlu yanıt alamazsınız. Yani kredi öderken ikinci kez kredi alabilirsiniz ancak bunun için karşılanması gereken birkaç koşul vardır.

Öncelikle bir borç verenin talep ettiğiniz tutarı banka hesabınıza aktarabilmesi için tıpkı ilk kredideki gibi gerekli kriterleri karşılamanız gerekir. Yani bir kez kredi kullandınız diye diğer tüm bankaların size yeni bir kredi vermesine kesin gözüyle bakmamalısınız.

Çünkü finansal kuruluşların nezdinde her müşterinin bir kredi notu vardır ve bu not, kişinin gelecek 12 aydaki borçlarını ödeme olasılıklarını tahmin etmek için kullanılır.

Ülkemizde kredi notunu oluşturan veriler Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından kayıt altına alınırken bu bilgiler tüm bankalarla paylaşılır.

Şayet yeni bir kredi çekmek için başvuru yaparsanız, bankalar kredi notunuzu göz önüne alarak olumlu ya da olumsuz yanıt verecektir. Başvuru yaptığınızda, kredi notunuz yeni bir kredi kullanmak için yeterince yüksekse, talebiniz kabul edilir.

Diğer taraftan kredi limitiniz, halihazırda ödemeye devam ettiğiniz kredi ile dolmuşsa olumsuz yanıt alabilirsiniz. İşte bu noktada Findeks üzerinden kredi notunuzu öğrenmek ve finansal platformun gerekli diğer hizmetlerine bakmak yararlı olabilir.

Aynı zamanda e-Devlet üzerinden gerekli bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz. Bakınız:

e-Devlet Kredi Risk Ücretsiz SorgulamaBir yıl içinde toplam 24 kez ücretsiz rapor alma hakkınız varken buradan kredi limiti, borç, gecikmiş ödeme, çek bilgileri gibi verilerinizi görebilirsiniz.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi nezdinde yer alan güncel kayıtlara göre düzenlenen rapor, herhangi bir başvuru yapmadan önce size mevcut durumunuzun bankalar tarafından nasıl görüldüğünü aktaracaktır.

Sonuçta ikinci hatta üçüncü kez kredi çekebilmeniz; gelir durumunuza, kredi notunuza ve ödeme performansınıza bağlı olarak belirlenir. Tekrar kredi talebinde bulunduğunuzda dikkat edilecek ilk husus, kredi notunuz olacaktır.

Kredi notunuz yüksekse aynı bankada ikinci kez ya da farklı bir bankadan kredi çekebilme şansınız yüksektir.

İkinci Kez Kredi Çekerken Dikkat Edilen Hususlar

İhtiyaçlarınızı karşılamak için yeniden kredi başvurusunda bulunduğunuzda, bankaların hesaba kattığı birkaç şey daha vardır. İlk kredinizden ne kadar borcunuzun kaldığı, almak istediğiniz kredinin miktarı ve bu ikisinin toplamının bankanın belirlediği limiti geçmemesi.

Kredi başvurunuzda maaşınızın yanında, kira gibi ek gelirleri ya da konut gibi varlıkları da beyan etmeniz durumunda, bankalar kredi üst sınırınızı yüksek seviyelere kadar çıkartacaktır.

Bu durum, tamamen bankanın inisiyatifindedir ve bankadan bankaya göre farklılık gösterir. Eğer ilk kredinizden kalan borç ile ikinci kez çekmek istediğiniz kredinin toplamı belirtilen üst sınırı geçmiyorsa ikinci kredi başvurunuz olumlu sonuçlanacaktır.

Ödemelerinizde bir sorun yoksa, zamanında ve tamsa, kredi notunuz yüksekse ve geliriniz ikinci krediyi ödemeye yetiyorsa düşük faiz oranlarından da yararlanabilirsiniz.

Kredi Ön Onayı Zaten siz başvuru yapmasanız bile bankalar, düşük faiz oranlı kredi teklifleriyle tarafınıza ulaşabilir. Fakat yeni bir kredi başvurusunda bulunmadan önce hesaplamalarınızı titizlikle yapmaya özen göstermelisiniz. Aksi takdirde maddi anlamda rahatlamak yerine kendinizi daha çok zora sokabilirsiniz.

Unutmayın! Yeni bir kredi kullanımı, kredi skoru bileşenlerinden yeni kredili ürün açılışları kısmını etkiler. Birden fazla bireysel krediyle ilgili ödeme sorunlarının olması da puanınız üzerinde olumsuz etki yaratır.

Öte yandan hesaplamalarınızı doğru yaptıysanız ve ödemelerinizi aksatmazsanız, ikinci kredi puanınızı olumlu yönde etkilenecektir.

Ödeme performansı yüksek olan müşteriler, bankalar için velinimet kabul edilir. Bu nedenle, ikinci bir kredi çekmekte zorlanmazsınız. Çünkü bankaların başlıca görevi, basitçe fon satmaktır.

İkinci kez alacağınız krediyi, dilediğiniz farklı bankadan alabilirsiniz. Seçim sizindir. Elbette sunulan tüm faiz oranlarını ve diğer detayları öğrenmeniz, en avantajlı kredi teklifi kimseyse onunla anlaşmanız yararınızadır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.